Μπολόνια – Σαχτάρ 0-0: Κόλλησαν στην… βροχή και στο μηδέν

Η Μπολόνια ήρθε ισόπαλη με 0-0 στο πρώτο της παιχνίδι στην League Phase του Champions League με αντίπαλο τη Σαχτάρ στο «Ρενάτο Ντα Λάρα» σε ένα ματς που και οι δύο «κόλλησαν στην βροχή».

H Μπολόνια δεν κατάφερε να συνδυάσει την επιστροφή της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και με νίκη, καθώς «κόλλησε» στο 0-0 με την Σαχτάρ Ντόνετσκ στο «Ρενάτο Ντα Λάρα» στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για την League Phase του Champions League.

Ιστορική βραδιά για την Μπολόνια που επέστρεψε 60 χρόνια μετά την τελευταία της συμμετοχή στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης.

Οι Ουκρανοί ήταν αυτοί που άγγιξαν πρώτοι το γκολ πριν καλά καλά ζεσταθούν οι ομάδες, καθώς μόλις στο 4ο λεπτό ο Σουντάκοφ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σκορούπσκι από την άσπρη βούλα του πέναλτι.

Η Μπολόνια στη συνέχεια επιβλήθηκε καθολικά της αντιπάλου της, όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει αυτή της την ανωτερότητα σε γκολ, όμως βρήκε και εκείνη την κορυφαία της στιγμή στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Κάστρο να βρίσκεται ελεύθερος μέσα στην αντίπαλη περιοχή και να επιχειρεί το σουτ, με τον κίπερ της Σαχτάρ να αποκρούει εντυπωσιακά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κάστρο είχε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία στο 47’απέναντι από τον Ρίζνικ, ο οποίος και πάλι τον νίκησε εντυπωσιακά. Ο ρυθμός μετά έπεσε εντυπωσιακά και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να απειλήσει με αξιώσεις στην πορεία του παιχνιδιού, με το 0-0 να αποτελεί φυσική και επόμενη εξέλιξη.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Πος, Μποϊκέμα, Λουκουμί, Λυκογιάννης (78’ Μιράνδα), Φαμπιάν (78’ Ουρμπάνσκι), Φρόιλερ, Μόρο (65’ Νταλινγκά), Ορζολίνι (65’ Πόμπεγκα), Κάστρο (65’ Ίλινγκ), Εντόι

ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ: Ρίζνικ, Πέδρο, Ενρίκε, Ματβιγένκο, Μπόνταρ, Κονόπλια (40’ Βινίσιους Τόμπιας), Σουντάκοβ (79’ Μάρλον Γκόμες), Κρίσκιβ, Μπονταρένκο (79’ Στεπανένκο), Ετζινάλδο, Ζούμπκοβ (79’ Τραορέ), Σίκαν (35’ Νέβερτον)