Πέρασε από την έδρα της Βόλσφμπουργκ η Βέρντερ (2-4) – «Διπλό» της Ουνιόν στην έδρα της Χολστάιν Κίελ (0-2)

Η Βέρντερ Βρέμης ήταν απολαυστική και πέρασε επιβλητικά από την έδρα της Βόλφσμπουργκ με 4-2. Νίκησε μέσα στο Κίελο με 2-0 και η Ουνιόν Βερολίνου.

Εντυπωσιακή νίκη με 4-2 πέτυχε η Βέρντερ Βρέμης στο Βόλφσμπουργκ, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 7η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καταιγιστικοί. Για τους «λύκους», ο Κωνσταντίνος Κουλιεράκης ήταν στη βασική ενδεκάδα και αντικαταστάθηκε στο 65΄, με το σκορ στο 1-2.

Τη θέση του Ελληνα αμυντικού πήρε ο Βίμερ, ο οποίος αποβλήθηκε τρία λεπτά αργότερα, σηματοδοτώντας την… κατάρρευση της ομάδας του.

Τη νίκη με 2-0 στην έδρα της Χολστάιν Κίελ πανηγύρισε η Ουνιόν Βερολίνου που με ένα γκολ στο ξεκίνημα και ένα στο τέλος της αναμέτρησης πήρε μια πολύ σημαντική νίκη.

Ο Κεμλέιν άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό για την Ουνιόν, έπειτα από ασίστ του Ρότε. Ο Ρότε ήταν αυτός που σφράγισε τη νίκη της ομάδα του αφού πέτυχε και γκολ στο 89′, σφραγίζοντας τη νίκη για την ομάδα του Βερολίνου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 7ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στην Bundesliga έχουν ως εξής:

Ντόρτμουντ-Ζανκτ Πάουλι 2-1

(43΄ Μπενσεμπαϊνί, 83΄ Γκιρασί – 78΄ Σμιθ)

Γκλάντμπαχ-Χαϊντενχάιμ 3-2

(22΄ Ιτακούρα, 62΄, 75΄πεν. Κλάιντινστ – 12΄ Σιένζα, 80΄πεν. Πιέρινγκερ)

Μάιντς-Λειψία 0-2