Χάιντενχαϊμ – Λειψία 0-1: «Πάτησε» κορυφή και… περιμένει

Η Λειψία έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Χάιντενχαϊμ νικώντας με 1-0 και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας της Bundesliga, έχοντας ένα ματς περισσότερο από Μπάγερν Μονάχου και Άιντραχτ.

Στην κορυφή της Bundesliga ανέβηκε προσωρινά η Λειψία.

Χάρη σε γκολ του Οπέντα στο 59΄, η RB πέρασε με 1-0 από την έδρα της Χαϊντενχάιμ, διατήρησε το αήττητο εντός συνόρων και ανέβηκε στους 14 βαθμούς, έναντι 13 της Μπάγερν και 12 της Άιντραχτ, που αναμετρώνται αυτήν την ώρα στη Φρανκφούρτη.

Χωρίς τίποτα ιδιαίτερο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με τη Λειψία να έχει ελάχιστες καλές στιγμές για να σκοράρει.

Στο 52ο λεπτό το γκολ του Σέσκο ακυρώθηκε αλλά στο 59’ ο Νούσα πέρασε κάθετα στον Οπεντά κι εκείνος με διαγώνιο σουτ από δεξιά έκανε το 0-1. Στο 68’ το σουτ του Σέπνερ τράνταξε το δοκάρι του Γκουλάσι, ενώ και στο 89ο λεπτό ο σκόρερ σημάδεψε το δοκάρι της Χάιντενχαϊμ.

ΧΑΪΝΤΕΝΧΑΪΜ: Μίλερ, Μπουκς, Μάινκα, Φέρενμπαχ, Γκιμπερ, Τραορέ (67’ Μπεκ), Μαλόνεϊ (67’ Κόντε), Βάνερ (83’ Σίμερ), Σέπνερ, Πίρινγκερ (83’ Μπρόινιχ), Κάουφμαν (67’ Σιένζα)

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι, Ορμπάν, Ράουμ (69’ Χεϊρτράουντα), Κλόστερμαν, Λουκεμπά, Αϊνταρά (83’ Χένρικς), Σίμονς (76’ Μπαουμγκάρτνερ), Νούσα, Φερμίρεν (69’ Ζάιβαλντ), Οπεντά, Σέσκο (76’ Πόουλσεν)