Η Χόλσταϊν σόκαρε τη Λεβερκούζεν (2-2) – Πήρε το ντέρμπι με την Ντόρτμουντ η Ουνιόν (2-1)

Δύο πολύτιμους βαθμούς άφησε η Λεβερκούζεν εντός έδρας απέναντι στην ουραγό Χόλσταϊν Κίελ (2-2) - Μεγάλη νίκη για την Ουνιόν κόντρα στην Ντόρτμουντ στο Βερολίνο (2-1).

Η πρωταθλήτρια Μπάγερ Λεβερκούζεν συνεχίζει να προβληματίζει με τις εμφανίσεις της, με την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο να μένει στο ισόπαλο 2-2 με τη Χόλσταϊν Κίελ για την 6η αγωνιστική της Bundesliga, ενώ η Ουνιόν Βερολίνου ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με την Ντόρτμουντ, επικρατώντας των Βεστφαλών με 2-1.

Αν και προηγήθηκε νωρίς με δύο γκολ, η πρωταθλήτρια δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στους νεοφώτιστους και πέταξε στα σκουπίδια ακόμα δύο βαθμούς στην προσπάθεια της υπεράσπισης του τίτλου. Οι γηπεδούχοι βρήκαν πολύ νωρίς το προβάδισμα με τον Μπόνιφεϊς στο 4′ και τον Χόφμαν στο 8′ να κάνουν το 2-0. Στο 27′ ακυρώθηκε και δεύτερο γκολ του Νιγηριανού επιθετικού για οφσάιντ, με χρήση VAR.

Στη τελευταία φάση του ημιχρόνου έγινε το 2-1. Ο Χόλτμπι εκτέλεσε κόρνερ, ο Γκέσβιλ νίκησε στον αέρα τον Άντριχ και μείωσε για την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και το γκολ της ισοφάρισης στο 69ο λεπτό, με τον Αρπ να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι για το 2-2. Στη συνέχεια η Λεβερκούζεν κυριάρχησε, έψαξε το γκολ της νίκης αλλά αυτήν τη φορά η τύχη δεν χαμογέλασε στην ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο.

Μπάγερ Λεβερκούζεν: Χραντέτσκι, Ταπσόμπα, Άντριχ (70′ Χινκαπίε), Τα, Φρίμπονγκ (77′ Αντλί), Παλάσιος (70′ Αλέις Γκαρθία), Τζάκα, Γκριμάλδο, Χόφμαν (60′ Τεριέρ), Βιρτς, Μπονιφέις (70′ Σικ)

Χόλσταϊν Κίελ: Βάινερ, Ίβεζιτς, Εράς, Γκεσβίλ, Μπέκερ, Χόλτμπι (86′ Ρέμπεργκ), Κνούντσεν, Γκίγκοβιτς (71′ Σουλτζ), Πόρατ (86′ Κομέντα), Σκριζίμπσκι (46′ Πίσλερ), Μασίνο (46′ Αρπ).

Η Ουνιόν επικράτησε με 2-1 της Ντόρτμουντ στο Βερολίνο και την προσπέρασε στη βαθμολογία. Ο Φογκτ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 26′, ενώ ο Βέρτσεσεν έκανε το 2-0 στην εκπνοή του ημιχρόνου. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Νούρι Σαχίν ήταν να μειώσει στο 62ο λεπτό με τον Ριέρσον.

Ουνιόν Βερολίνου: Ρόνοου, Ντόεκι, Φογκτ (60′ Κέρφελντ), Λέιτε, Τρίμελ, Κέμλεϊν (67′ Σκάρκε), Κεντίρα, Ρότε, Γέονγκ (67′ Σέφερ), Χόλερμπαχ (77′ Χάμπερερ), Φέρτεσεν (67′ Γιορντάν)

Ντόρτμουντ: Κόμπελ, Κόουτο, Άντον, Σλότερμπεκ, Ριέρσον (86′ Μπενσεμπαϊνί), Τσαν (76′ Ζάμπιτσερ), Γκρος (63′ Ενμετσά), Μπάιερ, Μπράντ, Γκίτενς (63′ Μάλεν), Γκιρασί

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

Άουγκσμπουργκ – Γκλάντμπαχ 2-1 (39′ Σλότερμπεκ, 65′ Κλοντ-Μορίς / 72′ Κλάιντιστ)
Βέρντερ – Φράιμπουργκ 0-1 (75′ Ντόαν)
Ουνιόν – Ντόρτμουντ 2-1 (26′ Βογκτ, 45′ Βέρτεσεν – 62′ Ριέρσον)
Μπόχουμ – Βόλφσμπουργκ 1-3 (72′ Μποαντού – 21′ Τομάς, 37′, 88′ Βιντ)
Λεβερκούζεν – Χόλσταϊν Κίελ 2-2 (4′ Μπονιφέις, 8′ Χόφμαν – 45+5′ Γκέσγουιλ, 69′ πεν. Αρπ)
5/10 19:30 Ζανκτ Πάουλι – Μάιντς
6/10 16:30 Χάιντενχαϊμ – Λειψία
6/10 18:30 Άιντραχτ – Μπάγερν
6/10 20:30 Στουτγκάρδη – Χόφενχαϊμ