Χοφενχάιμ – Βέρντερ Βρέμης 3-4: Γύρισε από το 3-0 και πήρε ένα επικό τρίποντο η ομάδα της Βρέμης

Η Βέρντερ βρέθηκε να χάνει με 3-0 μόλις στο 12ο λεπτό, όμως με επιθετική ραψωδία του Στάγκε που πέτυχε 3 γκολ έκανε μια επική ανατροπή και νίκησε τελικά με 4-3.

Η Χοφενχάιμ προηγήθηκε γρήγορα με 3-0 και είχε στα χέρια της τη νίκη, αλλά έμεινε από το 19ο κιόλας λεπτό με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Νσόκι και η Βέρντερ Βρέμης εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα της έκανε την εκπληκτική ανατροπή και πανηγύρισε τελικά τη σπουδαία -εκτός έδρας- νίκη με 4-3, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των «πράσινων» της Βρέμης ήταν ο Γιενς Στάγκε, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ και οδήγησε την ομάδα του στη μεγάλη αυτή ανατροπή και στην κατάκτηση των τριών βαθμών.

Τα δύο πρώτα γκολ της Χοφενχάιμ πέτυχε ο Μπούλτερ στο 5ο και το 8ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ μόλις στο 12′ ο Χλόζεκ έκανε το 3-0 και εκεί κάπου φάνηκε να κλειδώνει το τρίποντο για την ομάδα του.

Αμ δε! Η Βέρντερ αρχικά μείωσε με τον Μαλατίνι στο 21ο λεπτό για να κάνει το 3-2 ο Στάγκε στο 26′. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-3 στο 39′ φέρνοντας το ματς στην ισορροπία πριν καν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο.

Και σαν να μην έφτανε αυτό ο Στάγκε έβαλε κι άλλο γκολ στο 49′ ολοκληρώνοντας μια επική ανατροπή για την ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 4-3 για την Βέρντερ.

Νωρίτερα, η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης δυσκολεύτηκε στο Κίελο, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 4-2 κόντρα στην τοπική Χόλσταϊν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν (30′) με τον Ματσίνο από το σημείο του πέναλτι, αλλά η ομάδα της Φρανκφούρτης ανέτρεψε το σκορ με τα γκολ των Μαρμούς (25′) και Ματάνοβιτς (47′).

Ο Ματσίνο κατάφερε να βρει πάλι δίχτυα και να ισοφαρίσει στο 50ο λεπτό. Η συνέχεια όμως ανήκει ολοκληρωτικά στην ομάδα της Φρανκφούρτης, η οποία πήρε τους τρεις βαθμούς με το δεύτερο γκολ του Μαρμούς (65′) και τον Τούτα να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 74ο λεπτό και να ανεβάζει τους «αετούς» στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στην Bundesliga έχουν ως εξής:

Ντόρτμουντ-Μπόχουμ 4-2

(44′, 75′ Γκιρασί, 62′ πέν. Τσαν, Ενμέτσα – 16′ Μπέρο, 21′ Ντε Βιτ)

Λειψία-Άουγκσμπουργκ 4-0

(10′, 15′ Σέσκο, 46′ Οπέντα, 57′ Σίμονς)

Φράιμπουργκ-Ζανκτ Πάουλι 0-3