Ντόρτμουντ – Γκλάντμπαχ 5-2: Διέσυραν με πεντάρα την Γκλάντμπαχ και συνεχίζουν στο κατόπι της Μπάγερν οι Βεστφαλοί

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση η Ντόρτμουντ επικράτησε με το εμφατικό 5-2 της Γκλάντμπαχ και παρέμεινε ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου.

Όσες ελπίδες έχει για τον τίτλο φαίνεται πως θα εξαντλήσει η Ντόρτμουντ, με τους Βεστφαλούς να μην πτοούνται από την νίκη της Μπάγερν Μονάχου νωρίτερα, επικρατώντας με το εμφατικό 5-2 που τους διατηρεί έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου.

Ο Ντόνιελ Μάλεν άνοιξε το σκορ μόλις στο 5′, ο Τζουντ Μπέλιγχαμ με πέναλτι έκανε το 2-0 και ακολούθησαν δύο τέρματα του Σεμπαστιάν Αλέ μέχρι το 32ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Γκλάντμπαχ μείωσε σε 4-2 με τέρματα των (75′ πέν. Μπενσεμπαϊνί, 85′ Χόφμαν), με τον Τζιοβάνι Ρέινα να διαμορφώνει το τελικό 3-2 στις καθυστερήσεις του αγώνα.