Τεσσάρα του ΠΑΟΚ Β’ στον ΠΑΣ Γιάννενα (4-0) – Πέρασε με νίκη από τα Χανιά η ΑΕΚ Β’ (0-1)

Ο ΠΑΟΚ Β' πέτυχε την σπουδαιότερη νίκη της 6ης αγωνιστικής στην Superleague 2 με το 4-0 επί του ΠΑΣ στην Θεσσαλονίκη ενώ με «διπλό» έφυγε η ΑΕΚ Β' από τα Χανιά με 1-0.

ΠΑΟΚ Β’ και ΑΕΚ Β’  επέστρεψαν στις νίκες στην 6η αγωνιστιική της Superleague 2.

Την μεγαλύτερη και πιο απρόσμενη νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ Β’ που επικράτησε με 4-0 του ΠΑΣ Γιάννενα στην Θεσσαλονίκη.

Οι «ασπρόμαυροι» ξεκίνησαν ιδανικά τον αγώνα με τον Ουρτάδονα ανοίγει το σκορ στοπρώτο λεπτό. Ο «δικέφαλος του βορρά» έκανε δύο τα τέρματά του, με τον Κανίςνα σκοράρει από το σημείο του πέναλτι πριν συμπληρωθεί το μισάωρο.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΣ αναγκάστηκε να «ανοιχτεί» για να διεκδικήσει κάτι από το ματς αλλά το πλήρωσαν.

Διότι 54ο λεπτό ο Ουρτάδο χτύπησε ξανά για να διευρύνει το προβάδισμα του ΠΑΟΚ Β, με τον Λαγωνίδη στο 74’ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

ΠΑΟΚ Β’: Μπαλωμένος, Τσιούρας, Σινανάι, Κωττάς, Λαγωνίδης, Γρόσδης, Τσοπούρογλου, Ρουμιάντσεβ, Κανίς, Τσαούσης, Ουρτάδο

ΠΑΣ Γιάννινα: Αθανασίου, Αζίζ, Πάνος, Ρίντερ, Σομποτσίνσκι, Μπεγκαλά, Τσίνο, Αθανασίου, Νικολιάς, Μάντζης

Από την άλλη η ΑΕΚ Β’ αγνοούσε την χαρά της νίκης για τέσσερα διαδοχικά παιχνίδια «απέδρασε» από την έδρα των Χανίων με 1-0 χάρις το γκολ του Νίνο πριν την ανάπαυλα.
Αν και τα Χανιά ανέβασαν την πίεση τους στο δεύτερο μέρος και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Μάλτσι  στο 52’ αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να απειλούν χωρίς να πετύχουν κάτι με το σκορ να παραμένει και να δείνει στους «κιτρινόμαυρους» το τρίποντο και έφτασαν τους οκτώ βαθμούς.

Χανιά: Καλογεράκης, Γκμπενιόν, Μπάτζιος, Προβυδάκης, Αρτουντουάγκα, Λεμονής, Λιάτσος, Τσέλιος, Κόλα, Μανουσάκης, Μάλτσι

ΑΕΚ Β’: Γκούμας, Βαλκάνης, Κοσίδης, Παυλίδης, Κανελλόπουλος, Μαυρουδής, Κολιμάτσης, Νίνο, Σόσα, Λεφράνκ, Θεοδωρίδης.