Με σφραγίδα Κυριακόπουλου προκρίθηκε η Μόντσα στους «16» του Κυπέλλου Ιταλίας (3-1)

Με γκολ και ασίστ του Γιώργου Κυριακόπουλου η Μόντσα επικράτησε με 3-1 της Μπρέσια και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου.

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Κυριακόπουλο, η Μόντσα επικράτησε άνετα με 3-1 εντός έδρας της Μπρέσια (ομάδα της Serie B), στο προτελευταίο χρονικά ματς της φάσης των «32» του Coppa Italia και προκρίθηκε στους «16» της διοργάνωσης, όπου θ’ αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Μπολόνια.

Ο 28χρονος Έλληνας κεντρικός αμυντικός άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό και από δική του ασίστ στο 11′, ο Πεσίνα «έγραψε» το 2-0. Το παιχνίδι επί της ουσίας έλαβε πρόωρο τέλος στο 40ό λεπτό με το πέναλτι του Καπράρι (3-0), ενώ με την έναρξη του β΄ μέρους ο Κυριακόπουλος αντικαταστάθηκε από τον Περέιρα. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Νουαμά στο 68ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της φάσης των «32» στο Κύπελλο Ιταλίας και τα ζευγάρια για τους «16» έχουν ως εξής:

Λέτσε-Σασουόλο 0-2

Κάλιαρι-Κρεμονέζε 1-0

Τορίνο-Έμπολι 1-2

Πίζα-Τσεζένα 0-1

Ουντινέζε-Σαλερνιτάνα 3-1

Τζένοα-Σαμπντόρια 5-6 στα πέναλτι (κ.α. 1-1)

Μόντσα-Μπρέσια 3-1

Νάπολι-Παλέρμο 22:00