Τρομερή ανατροπή στο φινάλε για την Τότεναμ (1-2) – Πήρε τη ματσάρα και την πρόκριση η Μπράιτον (3-2)

Πραγματοποιώντας μια εντυπωσιακή ανατροπή στο φινάλε του αγώνα, η Τότεναμ επιβλήθηκε με 2-1 της Κόβεντρι, ενώ η Μπράιτον λύγισε τη Γουλβς 3-2 και πήρε επίσης την πρόκριση για την επόμενη φάση του Carabao Cup.

Η Τότεναμ μέχρι το 88ο λεπτό του εκτός έδρας αγώνα με την Κόβεντρι βρισκόταν πίσω στο σκορ και προ των πυλών ενός πολύ πρόωρου αποκλεισμού από τη συνέχεια του Carabao Cup και από ομάδα μικρότερης κατηγορίας (Championship).

Τελικά, το σύνολο του Άγγελου Ποστέκογλου, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να φέρει «τούμπα» το παιχνίδι με τα γκολ των Σπένς στο 88΄ και Τζόνσον στο 90’+2 παίρνοντας το «εισιτήριο» για τους «32» του θεσμού. Το σκορ για τους γηπεδούχους είχε ανοίξει ο Τόμας-Ασάντε στο 63′.

Στην επόμενη φάση θα βρεθεί και η Μπράιτον μετά το 3-2 επί της Γουλβς, που αν και βρέθηκε πίσω με 2-0 και 3-1 πάλεψε μέχρι το τέλος, αλλά δεν κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στα πέναλτι.

Ο Κάρλος Μπαλέμπα έδωσε το προβάδισμα στους «γλάρους» στο 14′, για να έρθει ο Σίμον Αντίγκρα να κάνει το 2-0 στο 31′. Οι «λύκοι» μείωσαν στο 44′ με τον Γκονσάλο Γκέντες, όμως ο Φερντί Καντιόγλου στο 85′ έκανε το 3-1. Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Τόμι Ντόιλ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.