«Σίφουνας» Τσιτσιπάς και τώρα… Τζόκοβιτς στα προημιτελικά (2-0, vids)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 7-5, 6-1 επί του Αργεντινού Σεμπάστιαν Μπάες και πέρασε στους «8» των Ολυμπιακών Αγώνων.

Άνετη πρόκριση για τον Στέφανου Τσιτσιπά στους «8» του Ολυμπιακού Τουρνουά στο Παρίσι.

Ο Έλληνας τενίστας πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση και επικράτησε 7-5, 6-1 επί του Αργεντινού Σεμπάστιαν Μπάες, και πήρε σχετικά εύκολα την πρόκριση για τα προημιτελικά του τουρνουά εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος ξεπέρασε με άνεση το εμπόδιο του Ντόμινικ Κέπφερ (7-5, 6-3).

Ο Αργεντινός τενίστας έσπασε από νωρίς το σερβίς του Τσιτσιπά, προηγήθηκε με 2-0, όμως ο Έλληνας πρωταθλητής απάντησε άμεσα και στο 4ο game πήρε πίσω το break, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Κάποια αβίαστα λάθη του Στέφανου στη συνέχεια έδωσαν ξανά την ευκαιρία στον Μπάες να πάρει εκ νέου προβάδισμα με break για το 3-2.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ωστόσο, γύρισε το ματς και με τέσσερα σερί games πήρε το πρώτο σετ με 5-7.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Τσιτσιπά να είναι καταιγιστικός, κάνοντας το τρομερό 0-5. Επέτρεψε στον αντίπαλό του να πάρει μόλις ένα game, το 6ο, καθώς κατέκτησε και το 2ο σετ με 1-6 και πέρασε στους «8».