Κροατία – Ελλάδα 69-80: Eλλαδάρα parlez-vous français

Πραγματοποιώντας ακόμη μία μεγάλη εμφάνιση, η Ελλάδα νίκησε την Κροατία με 80-69 στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά και πήρε την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Για τέταρτη φορά στην ιστορία της η Ελλάδα είναι σε τελική φάση Ολυμπιακών Αγώνων! Η ομαδάρα του Βασίλη Σπανούλη έκαμψε την αντίσταση της Κροατίας στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά με 80-69 και ετοιμάζει τα… εισιτήριά της για το Παρίσι.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε μια εξαιρετική παρουσία στο παρκέ, παίζοντας τρομερή άμυνα, βάζοντας τα μακρινά σουτ και δείχνοντας πως είναι έτοιμη για τους Ολυμπιακούς. Φτάνοντας έτσι σε μια μεγαλειώδη νίκη.

Κορυφαίος για την Εθνική μας ήταν ο Νικ Καλάθης με 14 πόντους και 11 ασίστ, έχοντας τις πολύτιμες βοήθειες των Γιάννη Αντετοκούνμπο με 23 πόντους και Γιώργου Παπαγιάννη με 19. Από την άλλη πλευρά, ο Ίβιτσα Ζούμπατς σταμάτησε στους 19 πόντους, ενώ οι Ματέο Ντρέζνιακ και Μάριο Χεζόνια είχαν από 15 πόντους έκαστος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε όντας πραγματική «μάχη» με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Η Κροατία κατάφερε να πάρει την πρώτη μικρή διαφορά καθώς βρέθηκε στο 18-14 στο 7′, όμως η Ελλάδα έτρεξε ένα 8-2, περνώντας μπροστά με 22-20. Ωστόσο, η πρώτη περίοδο έκλεισε στην απόλυτη ισορροπία με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 22-22.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Η Ελλάδα προηγήθηκε με +3 (27-24) στο 12′, αλλά οι Κροάτες έμεναν μέσα στο ματς. Η Εθνική μας πάντως βρήκε ρυθμό από μακριά και με δύο σερί τρίποντα από Παπαγιάννη και Τολιόπουλο έφτασε στο +6 (35-29) στο 15′ και ελάχιστα αργότερα στο +8 (37-29). Η ομάδα του Σέζαρ πάντως δεν πτοήθηκε και μπόρεσε να πλησιάσει ξανά στον έναν πόντο στο 18′ με το 40-39. Το σύνολο του Σπανούλη δεν έχασε τον ρυθμό του από μακριά και έτσι έκλεισε το πρώτο μέρος στο +6 χάρη στο 45-39.

Η Ελλάδα άρχισε καλά την τρίτη περίοδο φτάνοντας στο +9 με το 52-43 στο 22′. Η Κροατία πάντως απάντησε και πλησίασε στους τέσσερις (52-48) στο 24′. Ο Καλάθης πήρε από το… χέρι την Εθνική μας, φτάνοντας για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με το +10 (60-50) στο 26′ και στο +14 (64-50) στο 28′. Η Εθνική μας συνέχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα και έτσι έκλεισε την περίοδο στο +13 με το 66-53.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ελλάδα διατηρούσε το προβάδισμα της κοντά στους δέκα πόντους και δεν άφηνε τους Κροάτες να πλησιάσουν. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε στο +13 (75-62) στο 37′. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια, η Εθνική μας έκανε εκπληκτική διαχείριση μην επιτρέποντας τίποτα στους Κροάτες, φτάνοντας έτσι στο τελικό 80-69 και παίρνοντας φυσικά τη μεγάλη πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 39-45, 53-66, 69-80.