Κροατία – Νέα Ζηλανδία 86-90: «Φωτιά» στον πρώτο όμιλο έβαλαν οι «Tall Blacks»

Η Νέα Ζηλανδία έκανε άνω κάτω τον πρώτο όμιλο του Προολυμπιακού τουρνουά, καθώς νίκησε με 90-86 την Κροατία...

Σε ένα άκρως ενδιαφέρον παιχνίδι η Νέα Ζηλανδία του Πέρο Κάμερον νίκησε την Κροατία με 90-86 και έβαλε «φωτιά» στον πρώτο όμιλο του Προολυμπιακού με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 1-1 αυτή τη στιγμή και την Σλοβενία να κινδυνεύει να μείνει εκτός επόμενης φάσης. Τρομερή εμφάνιση από τον Ζούμπατς με double- double 29 πόντων και 16 ριμπάουντ

Η Νέα Ζηλανδία που είναι μια ομάδα που «ζει και πεθαίνει» από το τρίποντο έβαλε 6/8 στην πρώτη περίοδο και προσπάθησαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Κροατών οι οποίοι επίσης σουτάρουν πολύ και είχαν 11/15 δίποντα στην πρώτη περίοδο με τον Ζούμπατς να συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις.

Στο ίδιο μοτίβο και η δεύτερη περίοδος με την Κροατία να σουτάρει με το εξωφρενικό 68%, αλλά την ομάδα του Πέρο Κάμερον να ακολουθεί τον υψηλό ρυθμό του ματς, προσφέροντάς μας ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, το οποίο βρήκε τους Κροάτες μπροστά με 60-55 στο ημίχρονο.

Διαφορετικό ήταν το δεύτερο ημίχρονο, καθώς δεν θα μπορούσε να συνεχιστεί ο φρενήρης ρυθμός του πρώτου δεν θα μπορούσε να συνεχιστεί με την Νέα Ζηλανδία να προσπαθεί να ρίξει τον ρυθμό με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 79-74 υπέρ της Κροατίας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε μέχρι το +7 και το 84-77 με τους Νεοζηλανδούς να γυρνούν στο ματς και τελικά να το κερδίζουν με 90-86 και μία εκπληκτική ανατροπή που αλλάζει τα δεδομένα του Α’ ομίλου του Προολυμπιακού τουρνουά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Ανάγια, Αλ-Σουβαΐλι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-28, 60-55, 79-74, 86-90

ΚΡΟΑΤΙΑ (Σέζαρ): Φιλίποβιτς (0/3 τρίποντα), Σμιθ 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Καπούστα, Κρούσλιν 3 (1), Χεζόνια 16 (5/13 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σάριτς 19 (4/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ματέο Ντρέζνιακ, Ντάριο Ντρέζνιακ 10 (2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Ζούμπατς 29 (12/15 δίποντα, 5/5 βολές, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νάκιτς

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
(Κάμερον): Τε Ράνγκι 3 (1), ΛιΆφα 14 (3/7 τρίποντα, 5/6 βολές, Ντιλέινι 7 (2 τρίποντα, 9 ριμπαουντ, 2 ασίστ), Γουέτζελ 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μένεγκα 4, Γουέμπστερ 21 (5/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Κάμερον 2, Βοντάνοβιτς 11 (2), Ενγκατάι, Χάρισον, Ίλι 18 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/7 βολές, 4 ασίστ)