Ντάλας Μάβερικς – Λος Άντζελες Λέικερς 101-107

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους πανηγύρισαν οι Λος Άντζελες Λέικερς που επικράτησαν εκτός έδρας των Ντάλας Μάβερικς με 107-101 στην παράταση.

Σπουδαίο ματς έγινε στο Ντάλας ανάμεσα σε Μάβερικς και Λος Άντζελες Λέικερς, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το «διπλό» με 107-101 στην παράταση. Οι Λιμνάνθρωποι πέτυχαν έτσι την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους και ανέβηκαν στο 15-27, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 15-29.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ΄όλη τη διάρκεια του, με τους παίκτες του Ρικ Καρλάιλ να προηγούνται με 10 πόντους στην τέταρτη περίοδο (70-80, 37′) και τους Λέικερς να επιστρέψουν και να παίρνουν το προβάδισμα με 92-87 τρία λεπτά πριν το φινάλε.

Ο Χάρισον Μπαρνς ευστόχησε σε σουτ από κοντινή απόσταση στα 5.9» πριν από τη λήξη και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί, οι Λέικερς αποδείχτηκαν ψυχραιμότεροι και με double score (12-6) πήραν τη νίκη με 107-101.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές οι οι Ραντλ (23π., 15ρ.) και Κούζμα (18π., 10ρ.), ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν οι Κλάρκσον (19π.) και Κάλντγουελ-Πόουπ (17π.).

Από τους Μάβερικς ξεχώρισε ο Σμιθ Τζούνιορ με 23 πόντους, μαζί με τους Μπαρνς και Μάθιους που είχαν από 17.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-31, 52-46, 73-70, 95-95, 107-101παρ.