Ατλάντα Χοκς – Γιούτα Τζαζ 112-128

Ένας Γκομπέρ με… δίψα για αποδείξεις, οδήγησε εκ του ασφαλούς τους Γιούτα Τζαζ σε νίκη (128-112) επί των Ατλάντα Χοκς.

Οι Γιούτα Τζαζ υποδέχτηκαν τους Ατλάντα Χοκς στην Vivint Smart Home Arena, σε ένα ματς που στο πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι. Υπεύθυνοι για αυτό οι Ατλάντα Χοκς που ξεκίνησαν πολύ δυνατά, έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και τελικά έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με ένα ισχνό +2 (60-58).

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι, ανέβασαν κατά πολύ την ενέργειά τους και στις δύο πλευρές του παρκέ και γρήγορα απέκτησαν μια υπέρ τους διψήφια διαφορά την οποία υπερασπίστηκαν με άνεση μέχρι τέλους, με το τελικό 128-112 να είναι ενδεικτικό των όσων έγιναν στο παρκέ.

Η νίκη αυτή είχε σαν… αρχιτέκτονα τον Ρούντι Γκομπέρ. Ο Γάλλος σέντερ, μάλλον θυμωμένος μετά τον αποκλεισμό του από το προσεχές All Star Game, απέδειξε στους 30 προπονητές της Λίγκας πως έκαναν λάθος που δεν τον επέλεξαν. Έκανε μεγάλο ματς και στις δύο πλευρές του παρκέ με 25 πόντους 13 ριμπάουντ και 2 τάπες, ενώ είχε σε πολύ καλή βραδιά αρκετούς συμπαίκτες του με τους Ρούμπιο (22π/11 ασίστ) και Ίνγκλς (19π) να ξεχωρίζουν για την 30η νίκη των Μορμόνων που τους φέρνει στην 7η θέση της Δύσης με ρεκόρ 30-23.

Από την άλλη οι Χοκς με την 35η ήττα της σεζόν έπεσαν στην 12η θέση της Ανατολής με ρεκόρ 16-35, βλέποντας τους Γιανγκ (28π/9 ασίστ), Κόλινς (19π) και Ντέντμον (15π/7 ριμπ) να προσπαθούν χωρίς αντίκρυσμα.

Τα δωδεκάλεπτα: 36-34, 58-60, 96-87, 128-122