Μέμφις Γκρίζλις – Σάρλοτ Χόρνετς 92-100

Με τον Κέμπα Γουόκερ σε πολύ καλό βράδυ και τον Τόνι Πάρκερ να δίνει ποιοτικές λύσεις, οι Χόρνετς επικράτησαν δύσκολα των Γκρίζλις με 100-92.

Οι Σάρλοτ Χόρνετς υποδέχθηκαν τους (χωρίς τον Κόνλεϊ) Μέμφις Γκρίζλις στο Spectrum, με τις Αρκούδες να ξεκινούν καλύτερα και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +12 (29-17). Οι παίκτες του Μπορεγκό όμως απάντησαν με το ίδιο νόμισμα στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και με ένα επί μέρους 28-16, έκλεισαν το ημίχρονο στα ίσια (45-45).

Από εκεί και πέρα είχαμε ένα πραγματικό ντέρμπι. Ένα ματς σκληρό με χαμηλή παραγωγικότητα και τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται 10 φορές στο προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι όμως κρατούσαν το καλύτερο για το τέλος και με ένα σερί  15-2 κατάφεραν να πάρουν πολύ σημαντική νίκη για τη μάχη που δίνουν για να κρατηθούν σε τροχιά playoffs, με 100-92.

Κορυφαίος για τους νικητές που βρίσκονται στην 7η θέση της Ανατολής (25-26) ο Κέμπα Γουόκερ (23π), με τον Μονκ να προσθέτει άλλους 20π και τον Τόνοι Πάρκερ να έχει 15 πόντους και 7 ασίστ. Από την άλλη για τους 14ους στη Δύση, Μέμφις Γκρίζλις (20-33), οι Μακ (19π/9 ασίστ) και Ραμπ (15π) προσπάθησαν για κάτι καλό, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Γκασόλ άστοχο (8π με 3/10 σουτ) δεν μπορούσαν να ζητήσουν πολλά.