Νιού Γιόρκ Νικς – Σάρλοτ Χόρνετς 92-101

Με τους «παγκίτες» των Χόρνετς να πετυχαίνουν 62 πόντους, οι Σφήκες επικράτησαν των κακών Νικς με 101-92.

Οι Χόρνετς υποδέχτηκαν στο Spectrum Center τους παραπαίοντες φέτος Νιου Γιορκ Νικς. Το ματς ήταν σχετικά κλειστό με την Σάρλοτ να έχει ένα ισχνό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο και τους Νικς να απαντούν στο τρίτο δωδεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με τις δύο ομάδες στα ίσια.

Στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 30-21, με τον Μονκ να πετυχαίνει μερικά πολύ κρίσιμα καλάθια και τον πάγκο της ομάδας να προσφέρει περισσότερους από τους μισούς πόντους και κάπως έτσι γράφτηκε ι ιστορία του τελικού 101-92.

Η Σάρλοτ που είχε ως καλύτερους τους Πάρκερ (15π), Λαμπ (15π) και Μονκ (14π) με τη νίκη αυτή έφτασε τις 24 και είναι 8η στην Ανατολή με ρεκόρ 24-25, την ώρα που οι Νικς των απελπιστικά μόνων Νοξ (19π) και Χάρνταγουεϊ Τζ. (17π/10 ριμπ) με τη 1οη σερί ήττα τους βρίσκονται στην 14η θέση με ρεκόρ 10-39.