Ρόκετς – Νικς 117-102

Οι Χιούστον Ρόκετς βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση τον τελευταίο καιρό και αυτό φάνηκε από την άνετη νίκη με 117-102 κόντρα στους Νιου Γιορκ Νικς.

Οι Ρόκετς νίκησαν εύκολα τους Νικς στο Χιουστον με 117-102 κι ανέβηκαν σε ρεκόρ 15-4. Αντίθετα η ομάδα της Νέας Υόρκης έπεσε με αυτή την ήττα στο 10-9.

Όσον αφορά την αναμέτρηση, το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι με τους Νικς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 61-58. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους και με ένα φανταστικό τρίτο 12λεπτο από τις ρουκέτες, όπου έκαναν ένα επιμέρους σκορ 37-13, κρίθηκε το ματς.

Κορυφαίος για τους Ρόκετς ήταν ο συνήθης ύποπτος Τζέιμς Χάρντεν με 37 πόντους και 10 ασίστ, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Τρέβορ Αρίζα και ο Ράιαν Άντερσον με 16 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Για τους ηττημένους, που αγωνίστηκαν χωρίς το μεγάλο τους αστέρι, Κρισταπς Πορζίνγκις, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάικλ Μπίσλι με 30 πόντους, ενώ τρομερή εμφάνιση έκανε ο Κάιλ Ο’Κουίν με 20 πόντους, 15 ριμπάουντ και 4 ασίστ.