Γκρίζλις – Χόρνετς 99-105

Oι Σάρλοτ Χόρνετς πήραν σπουδαία νίκη στην έδρα των Μέμφις Γκρίζλις με 105-99, με τον Κέμπα Ουόκερ να είναι ασταμάτητος.

Οι Χόρνετς επικράτησαν δύσκολα των Γκρίζλις με 105-99, σε ένα πολύ όμορφο ματς που θύμησε play off. Οι δύο ομάδες βρίσκονται σε καλή κατάσταση και ήθελαν τη νίκη για να ανέβουν κι άλλο στη κατάταξη του ΝΒΑ.

Η ομάδα του Μάικλ Τζόρνταν μπήκε δυνατά στο ματς, ήταν πιο εύστοχη και είχε σε μεγάλη βραδιά τον Κέμπα Ουόκερ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Χόρνετς στο +6 (57-51).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου το Μέμφις πίεσε, πλησίασε στο σκορ και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Στο τέλος η Σάρλοτ πέτυχε κάποια μεγάλα σουτ και απέδρασε από το Μέμφις με το διπλο.

Κορυφαίος του παιχνιδιού για τους Χόρνετς ήταν ο Κέμπα Ουόκερ με 27 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Τζέρεμι Λαμπ. Για τους Γκρίζλις, ο Έβανς είχε 19 πόντους και 10 ριμπαόυντ και ο Κόνλεϊ 16 πόντους.