Αναντολού Εφές – Μπάμπεργκ 69-58

Η Αναντολού Εφές επικράτησε της Μπάμπεργκ (69-58) στο Σινάν Ερντέμ και επέστρεψε στις νίκες μετά από ένα μήνα. Τρομεροί ΜακΚόλουμ, Μπράουν!

Η ουραγός της φετινής Euroleague Αναντολού Εφές στο τρίτο παιχνίδι του νέου τεχνικού της, Εργκίν Αταμάν, στον πάγκο κυνήγησε μανιωδώς την πρώτη της νίκη ύστερα από τις 30/11 όταν είχε επικρατήσει επί της Αρμάνι Μιλάνο και το πέτυχε με εξαιρετικούς, Ντέρικ Μπράουν (21π./4 ρ./4 ασ.), Έρικ ΜακΚόλουμ (19π./3 ρ./2ασ.) και Μπράιαν Ντάνστον (10π./13ρ.), ανέβασε στροφές στην τελευταία περίοδο (επιμέρους σκορ 25-10) πήρε τον πολυπόθητο βαθμό και έφτασε το ρεκόρ της στο 4-11.

Από πλευράς της, η Μπάμπεργκ ύστερα από τη μεγάλη εντός έδρας νίκη επί του Ολυμπιακού, ήθελε να κλείσει ιδανικά το 2017, αλλά δεν τα κατάφερε και υποχώρησε στο 6-9.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μια μικρή διαφορά στην εκπνοή (15-18). Γερμανική… κυριαρχία υπήρχε και στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έφτασε στο +9 (29-38) με την Εφές να είναι άστοχη και να μην μπορεί να βρει λύσεις στην επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, φάνηκε η θέληση των Τούρκων να επιστρέψουν στις νίκες. Οι Έρικ ΜακΚόλουμ και Ντέρικ Μπράουν πήραν τα ηνία της επίθεσης, μείωσαν τη διαφορά και στη συνέχεια έβαλαν την Εφές σε θέση οδηγού. Το τέταρτο δεκάλεπτο της άνηκε! Φαίνεται και από το επιμέρους 25-10! Η πολυπόθητη νίκη ήρθε (ύστερα από τέσσερα ανεπιτυχή αποτελέσματα) και στην εκπνοή του 2017 μπήκαν οι βάσεις για ένα δυνατό comeback.

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 29-38, 44-48, 69-58