Χίμκι – Αναντολού Εφές 86-68

Σε ένα άκρως αμφίρροπο μέχρι και την τρίτη περίοδο παιχνίδι, η Χίμκι επικράτησε τελικώς (86-68) της Αναντολού Εφές κι ανέβασε το ρεκόρ της στο 8-5!

Ο συνήθης ύποπτος, Αλεξέι Σβεντ, μαζί με τους Άντονι Γκιλ και Ιγκόρ Βιάλτσεφ πήραν από το χεράκι την Χίμκι και την οδήγησαν σε μια σπουδαία νίκη κόντρα στην Αναντολού Εφές η οποία μέχρι και την τρίτη περίοδο ήταν… πολύ σκληρή για να πεθάνει!

Για τρεις περιόδους οι δύο ομάδες μάχονταν σώμα με σώμα χωρίς καμία να μπορέσει να ξεφύγει πολύ στο σκορ. Όμως στην τελευταία η Εφές, στο πρώτο ματς του Εργκίν Αταμάν στον πάγκο, έπαθε μπλα-άουτ, δέχτηκε 29 πόντους, πέτυχε μόλις 12 και έχασε κι άλλο έδαφος στην βαθμολογία (3-10)!

Οι Ρώσοι μπορεί να ήταν εύστοχοι από τα 6,75μ. (5/7 3π.), αλλά κατάφεραν απλώς να χτίσουν μια διαφορά ύψους 7 πόντων στο δεκάλεπτο (26-19). Στο δεύτερο υπήρξε κι ένα +10 χάρη σε ένα τρίποντο του Ιγκόρ Βιάλτσεφ (29-19), αλλά οι Τούρκοι έδειχναν αποφασισμένοι κι έτσι με τρομερούς Μακάλουμ (20 π.) και Σιμόν Κρούνοσλαβ (16 π.) πλησίασαν στο σκορ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο 37-33!

Η Εφές μάλιστα προηγήθηκε στο 25′ (43-45), όμως λογάριασε χωρίς τον… ξενοδόχο Σβεντ (25π., 6ασ.)!  Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασε τη διαφορά στο +12 (70-58) κι από εκεί και πέρα όλα πήραν το δρόμο τους με το τελικό σκορ να είναι 86-68!

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 37-33, 59-56, 86-68