Ερυθρός Αστέρας – Εφές 100-81

Ο Ερυθρός Αστέρας παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και με όπλο το περιφερειακό του σουτ συνέτριψε την Εφές με 100-81 και έδειξε πως λίγες ομάδες θα περάσουν αλώβητες από το Βελιγράδι.

Σουτάροντας με τρομερά ποσοστά πίσω από τα 6.75 (14/28 τρίποντα) ο Ερυθρός Αστέρας έκανε πάρτι κόντρα στην Εφές, την οποία διέλυσε με 100-81. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο εκπληκτικός σήμερα Φελντέιν (29π 4/7 τριπ.), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Ντάνστον (16π) και Ντράγκιτς (14π).

Στο πρώτο δεκάλεπτο κυριάρχησαν οι επιθέσεις, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κατά ριπάς και να μην έχουν καθόλου το μυαλό τους στα αμυντικά τους καθήκοντα, εξ ου και το 29-23 στο τέλος της α’ περιόδου. Μία από τα ίδια ήταν και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 12 (45-33, 16’) και τους φιλοξενούμενους να επαναφέρουν τη διαφορά στα επίπεδα του πρώτου δεκαλέπτου και να κλείνουν το ημίχρονο στο -6 (50-44).

Ο Ερυθρός Αστέρας στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε να χτίζει διψήφιες διαφορές, με μεγαλύτερη το +15 (66-51, 25’), η Εφές έκλεισε προσωρινά την ψαλίδα (66-58, 27’), όμως οι Ερυθρόλευκοι του Βελιγραδίου τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο όντας 12 πόντους μπροστά (74-62). Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου η σερβική ομάδα πάτησε γκάζι και έφτασε γρήγορα στο +20 (86-66 33’) και ουσιαστικά το παιχνίδι από εκείνο το σημείο και μετά έγινε τυπική διαδικασία. Το τελικό 100-81 ανέβασε το ρεκόρ του Ερυθρού Αστέρα στο 4-7, ενώ η Εφές έπεσε στο 3-8.

Τα δεκάλεπτα: 29-23, 50-44, 74-62, 100-81