Εφές – Μπάγερν Μονάχου 92-77

Με τον Μίτσιτς να οργιάζει στο πρώτο ημίχρονο και τη διαφορά να ξεφεύγει στους 19 πόντους, οι Τούρκοι νίκησαν τελικά 92-77 τους Βαυαρούς με σκορ στο πρώτο ματς του 2019 για την Ευρωλίγκα.

Η Αναντόλου Εφές ήταν απολαυστική στην Τουρκία για ένα ημίχρονο  απέναντι στην Μπάγερν και απέδειξε ότι καλώς θεωρείται ανάμεσα στις κορυφαίες ομάδες στην φετινή Ευρωλίγκα. Οι Τούρκοι επικράτησαν με 92-77 των Βαυαρών, έχοντας ως κορυφαίο τον Βασίλιε Μίσιτς που ήταν απλά μαγικός για 20 λεπτά.

Τελείωσε το πρώτο μισό με 18 πόντους και 25 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, όντας ο κύριος λογος του 55-36 σε αυτό το διάστημα, διαφορά που απλά κλήθηκε να συντηρήσει μέχρι τέλους η ομάδα του για να έρθει η νίκη. Όταν οι Βαυαροί ξύπνησαν με τον Ντζέντοβιτς ήταν αργά, με τον Μόερμαν να παίρνει την σκυτάλη από τον Μίτσιτς και ουσιαστικά να τελειώνει τις όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων.

Με αυτήν της την εμφάνιση, η Εφές γνωστοποίησε ξανά σε όλη την διοργάνωση ότι είναι ομάδα για μεγάλα πράγματα φέτος και με απόδοση  όπως αυτήν στο πρώτο ημίχρονο με την Μπάγερν, δεν είναι μακριά η πρώτη φορά που θα καταφέρει να… εισχωρήσει ανάμεσα στις 4 κορυφαίες ομάδες της Ευρωλίγκας. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μίτσιτς με 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Μοερμάν και Άντερσον με 16. Για τους ηττημένους το πάλεψαν οι Ντζέντοβιτς (13 π.) και Λούτσιτς (14 π.) χωρίς όμως να μπορούν να κάνουν κάτι περισσότερο για την ομάδα τους.

ΟΡΓΙΑΣΕ Ο ΜΙΤΣΙΤΣ ΚΑΙ Η ΕΦΕΣ

Η Μπάγερν ήθελε να είναι ανταγωνιστική μέσα στην Τουρκία. Το σκορ όμως άνοιξε γρήγορα και αυτό δεν ήταν και πολύ υπέρ της. Στο 10-10 λοιπόν των Βαυρών, ο Μίτσιτς απάντησε με τον πιο ασφαλή τρόπο. Δύο τρίποντες… βόμβες του Σέρβου γκαρντ ήταν η αιτία του 20-13 για τους γηπεδούχους ποτ έδειχναν πως πατούν καλά στα πόδια τους.  Συνέχισε μάλιστα για το 23-16 και ο Μότουμ από κοντά έγραψε το 25-16 σε 6 λεπτά στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το θέμα είναι ότι ο Μίτσιτς δεν είχε όρεξη να σταματήσει. Ηταν απλά ΑΠΟΛΑΥΣΗ στο πρώτο ημίχρονο. Η Μπάγερν είχε βρει τεράστιο μπελά με τον παλιό γκαρντ της Ζαλγκίρις, ο οποίος έκανε ότι ήθελε την άμυνά της, αφού εκτός από σκορ (18 πόντοι ημίχρονο), ανέβαζε επίπεδο και τους ψηλούς της Εφές. Το ένα καλάθι διαδέχτηκε το άλλο για το συγκρότημα του Αταμάν, που είδε τον Χομπς και τον Λούτσιτς να κρατούν για λίγο την διαφορά στο 43-32.

Ισως αυτό ήταν το μοναδικό που θα μπορούσαν να δώσουν οι γηπεδούχοι. Με 15 ασίστ στο ημίχρονο, αλλά και 14/16 δίποντα, 7/12 τρίποντα, η Εφές έκλεισε το ημίχρονο στο 55-36, σε ένα παιχνίδι παράσταση για έναν ρόλο!

ΔΙΑΤΗΡΗΣΕ ΑΠΛΑ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΟΕΡΜΑΝ

Η Μπάγερν μετά από αυτό το στραπάτσο αναγκάστηκε να μπει πιο σοβαρά στο παιχνίδι. Και μάλιστα μείωσε τη διαφορά αφού με το 6-0 της και την άμυνά της για όπλο, άγχωσε τον Αταμάν, που είδε τον Ουίλιαμς να μειώνει σε 57-46. Ο Μίτσιτς και πάλι ανέλαβε πρωτοβουλίες και κράτησε το παιχνίδι πάνω από τους 10 πόντους (62-48), παίζοντας και για τον απόντα Μπομπουά.

Ο Ντάνστον έκανε το 63-48, αλλά η Μπάγερν με τον Κόπονεν το έριξε στους 11 και πάλι το ματς.

Το δεκάλεπτο τελείωσε στο 70-54 με τους Βαυαρούς να έχουν κρατήσει λίγο τα προσχήματα ως ένα σημείο, αλλά η τέταρτη περίοδο έμοιαζε καθαρά ως διαδικαστική.

Και έτσι έγινε. Οσο και να ήθελε να μειώσει η Μπάγερν (70-58), τόσο ξέφευγε η Εφές που είχε λύσεις από παντού και ξέφυγε και πάλι με 17 πόντους (77-60). Ο Ντζέντοβιτς έδωσε μία ελπίδα στους Βαυαρούς κάνοντας το 77-65 και ο Λούτσιτς ανησύχησε προσωρινά τους γηπεδούχους με νέο τρίποντο για το 77-68 με 5:20 για το τέλος.  Ο Μόερμαν πέτυχε ένα δύσκολο τρίποντο για το 80-68 με 4’ για τη λήξη, η Μπάγερν το προσπάθησε και ο Ντζέντοβιτς και πάλι μείωσε στους 9 με νέο τρίποντο.

Η Εφές φαινόταν πως έχει χάσει την συγκέντρωσή της, και πάλι ο Ντζέντοβιτς πέτυχε καλάθι (8 από τους τελευταίους 11 της ομάδας του), αλλά ο Μόερμαν ξανά σκόραρε για το 82-73.  Ο Μόερμαν κράτησε τη διαφορά στους 10 με ένα τρίποντο, πηρε και κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ στο 85-77 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, με τον Άντερσον να βάζει απλά τις τελευταίες πινελιές.