Μπάγερν Μονάχου – Ολυμπιακός 84-80: Άξιος της μοίρας του

Ο Ολυμπιακός αν και προηγήθηκε με 12 πόντους στο ημίχρονο, γνώρισε την ήττα με 84-80 από την Μπάγερν στο Μόναχο και συνεχίζει να αγνοεί τη νίκη εκτός έδρας στη Euroleague.

Την τρίτη σερί εκτός έδρας ήττα του στη φετινή Euroleague γνώρισε ο Ολυμπιακός, που έφυγε από το Μόναχο άπραγος. Οι Ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν με 84-80 από τους Βαυαρούς και πλέον το ρεκόρ τους έπεσε στο 2-3.

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να βρέθηκε να προηγείται και με 12 πόντους, ωστόσο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν εκτός κλίματος στο δεύτερο μέρος και επέστρεψε στην Μπάγερν να επιστρέψει στο ματς και εν τέλει να το πάρει. Ακόμα και όταν οι Πειραιώτες είχαν την ευκαιρία να φύγουν με το διπλό στο φινάλε, είχαν κακές επιλογές και άστοχα σουτ. Μεγάλη ζημιά έκαναν οι Έντουαρντς (30π) και Μπούκερ με 20π.

Για τον Ολυμπιακό ο Βεζένκοφ τελείωσε με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ωστόσο είχε δύο άστοχα τρίποντα για να βάλει μπροστά τον Ολυμπιακό στο τέλος. Ράιτ με 10 πόντους και Ντόρσεϊ με 12π. βοήθησαν τον Ολυμπιακό.

Με την γνωστή πλέον 5άδα του παρέταξε στο παρκέ τον Ολυμπιακό ο Γιώργος Μπαρτζώκας, με τους Γουόκαπ, Φουρνιέ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ να ξεκινούν το ματς. Οι Ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν ως συνήθως δίνοντας την μπάλα στον Φαλ κοντά στο καλάθι με τον Γάλλο να τελειώνει τις φάσεις και να πετυχαίνει τους 6 από τους πρώτους 8 πόντους της ομάδας του. Βεζένκοφ και Παπανικολάου «χτύπησαν» για το 18-19 του Ολυμπιακού, πριν ο Μπούκερ με 2 βολές γράψει το 20-19 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η είσοδος του Λούκα Βιλντόζα αρχικά που πέτυχε 5 σερί πόντους για το 24-24 και του Τάιλερ Ντόρσεϊ έδωσαν μεγάλη ενέργεια στον Ολυμπιακό στην επίθεση. Ο Μπούκερ έκανε το 32-28 και σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα σερί 15-0 με την 5άδα των Ντίρσεϊ, Βιλντόζα, ΜακΚίσικ, Πίτερς και Ράιτ να κυριαρχεί στο παρκέ και τον Ολυμπιακό από το 1/7 τρίποντα του πρώτου δεκαλέπτου να κλείνει το ημίχρονο στο +11 (32-43), έχοντας 4/7 σε αυτό το διάστημα.

Και κάπου εκεί ήρθε το μπλακ-άουτ για τον Ολυμπιακό. Ο Έντουαρντς έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα των Ερυθρόλευκων που έχασε τη συγκέντρωσή της, με την Μπάγερν να τρέχει ένα επιμέρους 13-2 για να μειώσει στο καλάθι (47-49). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο πόντο, με τον Ολυμπιακό να κλείνει οριακά μπροστά το τρίτο δεκάλεπτο (59-61). Ο Έντουαρντς έβαλε την Μπάγερν μπροστά 66-65 για να ακολουθήσουν δύο τρίποντα από ΜακΚίσικ και Ντόρσεϊ για το +5 του Ολυμπιακού (66-71).

Ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν νέο σερί 9-0 και προσπέρασαν με 4 (75-71), με τον Έντουαρντς με τρίποντο να στέλνει τη διαφορά στους 7 (79-72), πριν πετύχουν 2 μεγάλα σουτ τριών πόντων ο Γουόκαπ και ο Ντόρσεϊ για να μειώσουν στον πόντο (79-78). Ο Νέιπιερ εκτέλεσε με τον Βεζένκοφ πάνω του για το 82-78, ο Φαλ κάρφωσε και ενώ ο Ολυμπιακός έβγαλε δύο άμυνες, ο Βεζένκοφ σε ισάριθμα τρίποντα δεν βρήκε τον στόχο και μοιραία ήρθε η ήττα, με τον Έντουαρντς να γράφει το τελικό 84-80 με βολές.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 32-43, 59-61, 84-80