Ρεάλ Μαδρίτης – Παναθηναϊκός 90-86: Δεν άντεξε στο «κυνήγι»…

Ο Παναθηναϊκός έτρεχε σε όλο το ματς να πιάσει την Ρεάλ που προηγήθηκε και με 17 πόντους και ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα μπροστά με διψήφια διαφορά - Χουάντσο, Ναν, Παπαπέτρου έκαναν μεγάλο ματς αλλά δεν έφτανε.

Η Ρεάλ νίκησε με 90-86 τον Παναθηναϊκό στη Μαδρίτη για την 4η αγωνιστική της Euroleague και πήρε τη 2η νίκη της στη διοργάνωση, «ρίχνοντας» την ομάδα του Εργκίν Αταμάν στο 2-2.

Οι «Πράσινοι» έσωσαν τις εντυπώσεις στο φινάλε του αγώνα καθώς έφτασαν να κυνηγούν μέχρι και με 17 πόντους τους Μαδριλένους.

Μεγάλο παιχνίδι από τον Φακούντο Καμπάτσο που τελείωσε το ματς με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, από κοντά και οι Μούσα (15π.) και Αμπάλντε (13π.). Κορυφαίος για τους «Πράσινους» ο Ναν που πέτυχε 23 πόντους, ενώ είχε για συμπαραστάτες τους Χουάντσο (16π. με 4/5 τρίποντα) και Παπαπέτρου (12π.).

Οι Μαδριλένοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στο ξεκίνημα του αγώνα, με τους παίκτες του Τσους Ματέο να «εκτελούν» πίσω από τα 6,75μ. και να έχουν το εντυπωσιακό 5/6 τρίποντα, με τον Καμπάτσο να γράφει το 17-5 και στη συνέχεια να δίνει προβάδισμα 14 πόντων στη Ρεάλ (19-5) με λέι απ. Ο Παναθηναϊκός είχε πρόβλημα και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τους Χουάντσο και Παπαπέτρου να κρατούν όρθια την ομάδα του Αταμάν σε αυτό το διάστημα του αγώνα. Ο Ισπανός με τρίποντο μείωσε στους 8 (25-17), πριν του απαντήσει ξανά ο Καμπάτσο, με τον Παπαπέτρου να κάνει το 28-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τον Καμπάτσο να περνάει εκτός παρκέ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η εικόνα του αγώνα άλλαξε υπέρ του Παναθηναϊκού, με τους «Πράσινους» να μειώνουν αρχικά στους 6 (32-26) με τον Λεσόρ. Ο Ντεκ με τρίποντο έδωσε ξανά προβάδισμα 9 πόντων στη «Βασίλισσα» (40-31), αλλά ο Χουάντσο σκόραρε ξανά για τρεις, ενώ ο Ναν με 2 βολές μείωσε σε 40-36. Ο Ντεκ διαμόρφωσε το 43-38 του ημιχρόνου από τη γραμμή των βολών, με τη Ρεάλ να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο +5.

Με καλό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μείωσε στο καλάθι (47-45), ωστόσο σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Αλμπέρτο Αμπάλντε ο οποίος ακόραρε 10 πόντους για να βοηθήσει τους Μαδριλένους να βρεθούν στο +15 (64-49) στο 27′. Σε εκείνο το σημείο η Ρεάλ πήρε ξεκάθαρα το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, βρέθηκε στο +18 (70-52), με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα σερί 5-0 με καλάθια των Ναν και Οσμάν για το 70-58.

Ο Παναθηναϊκός έκανε την τελευταία του αντεπίθεση μειώνοντας στους 7 (78-71), τρέχοντας ένα επιμέρους 13-8, όμως με τον Τσους Ματέο να ρίχνει ξανά στο παρκέ τον Καμπάτσο και τον Ταβάρες να τελειώνει τις φάσεις κάτω από το καλάθι η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ της Ρεάλ. Στα τελευταία λεπτά το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός ήταν να μειώσει τη διαφορά, με το τελικό 90-86 να κολακεύει την ομάδα του Αταμάν για την εμφάνισή της.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 43-38, 70-58, 90-86

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης.