Μπαρτσελόνα – Μονακό 86-71: Την «εκτέλεσε» ο Πάντερ και της… χάρισε την πρώτη της ήττα

Με τον Κέβιν Πάντερ να είναι εντυπωσιακός σκοράροντας 21 πόντους, η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε της Μονακό με 86-71 και την υποχρέωσε στην πρώτη της φετινή ήττα.

Για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν η Μπαρτσελόνα βρίσκεται σε θετικό ρεκόρ (2-1) στη Euroleague, μετά την επικράτησή της με 86-71 επί της Μονακό στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Υποχρεώνοντας μάλιστα τους φιλοξενούμενους στην πρώτη τους ήττα.

Το πρώτο κομμάτι του αγώνα ήταν αρκετά αμφίρροπό με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αρκετές φορές, όμως από το δεύτερο μέρος η ομάδα του Ζοάν Πενιαρόγια επέβαλε τον ρυθμό της, και με τον Κέβιν Πάντερ πρωταγωνιστή κατάφερε να πάρει το δεύτερο σερί ροζ φύλλο αγώνα στη λίγκα.

Ο Αμερικανός γκαρντ σταμάτησε στους 21 πόντους, έχοντας τις πολύτιμες βοήθειες των Τζαμπάρι Πάρκερ με 16 και Νίκολας Λαπροβίτολα με 13 πόντους. Από την άλλη πλευρά, ο Έλι Οκόμπο μέτρησε 13 πόντους, ενώ ο Άλφα Ντιάλο, που αποβλήθηκε με πέντε φάουλ, έμεινε στους 12.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Μονακό να τρέχει ένα σερί 7-0 μετά το αρχικό 2-0 της Μπαρτσελόνα παίρνοντας το προβάδισμα. Όμως οι Καταλανοί απάντησαν με ένα δικό τους 10-0 με πρωταγωνιστή τον Κέβιν Πάντερ για το 12-7 στο 4′. Το σύνολο του Σάσα Ομπράντοβιτς βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει σε 14-14 στο 6′. Ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ βρήκε ρυθμό και μαζί του οι «μπλαουγκράνα» που… πάτησαν τους Μονεγάσκους και προηγήθηκαν με 26-16 στο 9′. Ένα καλάθι του Γιώργου Παπαγιάννη κατέβασε τη διαφορά στους οκτώ, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 26-18 για την ομάδα του Ζοάν Πενιαρόγια.

Η Μονακό μπήκε καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και με ένα σερί 5-0 μείωσε στο 26-23, ενώ λίγο αργότερα έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία με το 27-27 στο 13΄. Η αναμέτρηση παρέμεινε κλειστή, με την Μπαρτσελόνα πάντως να είναι εκείνη που έπαιρνε προβάδισμα και προηγήθηκε με +3 (37-34) στο 17′. Το σύνολο του Σάσα Ομπράντοβιτς δεν άφηνε σε καμία περίπτωση τους Καταλανούς να ξεφύγουν, παραμένοντας συνεχώς σε απόσταση… βολής. Όλα αυτά μέχρι το τελευταίο κομμάτι του δεκαλέπτου όπου οι «μπλαουγκράνα» έτρεξαν με τον Κέβιν Πάντερ και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +8 με το 47-39.

Στην τρίτη περίοδο η Μονακό έκανε ένα γρήγορο 5-0 για να πλησιάσει στο 47-44, με την Μπαρτσελόνα να απαντά ανάλογα για να βρεθεί σε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά με το +11 (55-44) στο 23′. Οι παίκτες του Πενιαρόγια δεν είχαν διάθεση να σταματήσουν φτάνοντας στο 67-49 στο 28′. Ο Οκόμπο με δύο συνεχόμενα καλάθια μείωσε κάπως, όμως με την απάντηση του Βέσελι, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +17 (71-54) για τους Καταλανούς.

Με το… καλησπέρα της τελευταίας περιόδου η Μπαρτσελόνα βρέθηκε στο +20 (74-54) χάρη σε ένα σουτ του Μπριθουέλα. Οι Μονεγάσκοι προσπάθησαν να πλησιάσουν μειώνοντας σε 76-65 στο 35′. Όμως η Μπαρτσελόνα μπόρεσε να διαχειριστεί σωστά την κατάσταση και να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα χάρη στο τελικό 86-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 47-39, 71-54, 86-71