ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ούνικς Καζάν 67-88

Η Ούνικς Καζάν ήταν το μεγάλο αφεντικό στον «ρωσικό εμφύλιο», καθώς συνέτριψε εκτός έδρας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 88-67 για την 15η αγωνιστική της Euroleague.

Στην καλύτερη φετινή της εμφάνιση η Ούνικς Καζάν ήταν εντυπωσιακή, ισοπεδώνοντας μέσα στην Μόσχα την ΤΣΣΚΑ με 88-67 για την 15η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Βλάντιμιρ Περάσοβιτς έκανε πάρτι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με κορυφαίο τον Μάριο Χεζόνια, ο οποίος σταμάτησε στους 18 πόντους, ανέβηκε στο 9-6. Αντίθετα, η «ρωσική αρκούδα», από την οποία ξεχώρισε μόνο ο Τορνικέ Σενγκέλια με 20 πόντους, υποχώρησε στο 9-6.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και την ΤΣΣΚΑ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα (14-8) στα μέσα της περιόδου. Η συνέχεια όμως άνηκε ολοκληρωτικά στην Ούνικς, η οποία με επιμέρους σερί 7-19 και με πρώτο σκόρερ εκείνη την ώρα τον Βοροντσέβιτς, έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη 27-21.

Στη β’ περίοδο, η ομάδα του Περάσοβιτς με όπλο την ευστοχία της στα τρίποντα αύξησε τη διαφορά, πηγαίνοντάς την σε διψήφια επίπεδα(21-33 στο 14’). Αντίθετα, η «ρωσική αρκούδα», χάρη στην εξαιρετική άμυνα των φιλοξενούμενων, δυσκολευόταν να βρει σκορ, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια όντας πίσω με 18 (28-46) και τον Ιτούδη εμφανώς απογοητευμένο.

Στην επανάληψη, η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε με την διαφορά αντί να μειώνεται να μεγαλώνει για τους «πράσινους», οι οποίοι εκτόξευσαν το προβάδισμά τους στο +27 (40-67). Τότε, η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε και με ένα σερί 11-3 έριξε την διαφορά στους 19, για να ολοκληρωθεί εντέλει το τρίτο δεκάλεπτο με την Ούνικς στο +21 (51-72).

Στην τελευταία περίοδο, δεν άλλαξε απολύτως τίποτα με την ομάδα από το Καζάν, η οποία ολοκλήρωσε το ματς με 15/25 τρίποντα, να φτάνει σε μία εμφατική νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-27, 28-46, 51-72, 67-88.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 12 (3/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπόλομποϊ 1, Ούχοφ, Χάκετ (0/4 σουτ), Αντόνοφ, Φόγκτμαν 5 (1), Κλάιμπερν 7 (2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Σενγκέλια 20 (8/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 6 (3/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 0/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 3 (1), Κουρμπάνοφ (0/4 σουτ, 0/2 βολές), Σβεντ 13 (2/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα).

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς): Σπίσου 3 (1), Μπράουν Τζ. 10 (5/10 δίποντα, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάνααν 16 (2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3 λάθη), Μπράουν Λ. 10 (2/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 8 ασίστ, 4 λάθη), Μπράντλεϊ, Χεζόνια 18 (6/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κλιμένκο, Ουζίνσκι 3 (1), Τζέκιρι 6 (3/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μέιγιο 14 (1/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα), Βοροντσέβιτς 8 (1).