Αναντολού Εφές – Ζαλγκίρις Κάουνας 94-60

Μετά από τον διασυρμό από τον Παναθηναϊκό, η Αναντολού Εφές έβγαλε αντίδραση και... ξέσπασε στη Ζαλγκίρις Κάουνας (94-60), πετυχαίνοντας τη 2η νίκη της στη φετινή Euroleague.

Η Αναντολού Εφές αντέδρασε μετά από το ηχηρό… χαστούκι από τον Παναθηναϊκό και συνέτριψε με 94-60 την Ζαλγκίρις Κάουνας στην Τουρκία για την 7η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Αταμάν ανέβηκε στο 2-5, ενώ οι Λιθουανοί βρίσκονται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 7 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, παίρνοντας το προβάδισμα (0-4, 4-6), ωστόσο από τα μισά της 1ης περιόδου έως το τέλος, η πρωταθλήτρια Ευρώπης επέβαλλε τον ρυθμό της και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα.

Το πρώτο δεκάλεπτο μπορεί να έκλεισε με τη διαφορά στους 7 πόντους (24-17), αλλά η διαφορά εκτοξεύθηκε στη δεύτερη περίοδο, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 44-29.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την απόλυτη κυριαρχία τους εντός παρκέ και στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και στους 27 πόντους (67-40). Η Ζαλγκίρις δεν μπορούσε να ακολουθήσει τους ρυθμούς της Εφές και… παραδόθηκε, με τη διαφορά στο τέλος να αγγίζει την υψηλότερη τιμή της, τους 34 πόντους (94-60).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-17, 44-29, 69-46, 94-60

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 8 (4/5 δίποντα, 4 ασίστ), Μπομπουά 3 (1), Σίνγκλετον 6 (1), Μπράιαντ 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκετσίμ, Γκαζί, Μόρμαν 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τουντσέρ 6 (1), Πλάις 17 (6/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μίτσιτς 11 (2), Πετρούσεβ 14 (7/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σιμόν 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζντοβτς): Μπλάζεβιτς 2, Λεκαβίτσιους 14 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Νίμπο 8 (4/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Καλνιέτις 2 (0/5 σουτ), Γιανκούνας 9 (1), Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 14 (4/8 τρίποντα), Στρέλνιεκς, Κάβανο 9 (1), Γκιφάι 2, Ουλάνοβας