Εφές – Μάλαγα: 74-79

Σπουδαία νίκη στην Πόλη για τους Ισπανούς, με την οποία ρέφαραν την εντός έδρας από τη Μπάμπεργκ προ δύο αγωνιστικές.

Πολύτιμη νίκη στην Κωνσταντινούπολη, με 79-74 την οποία ρέφαρε την εντός έδρας ήττα από τη Μπάμπεργκ (την 3η αγωνιστική), πέτυχε η Μάλαγα με επί της Εφές, για την 5η ημέρας της Ευρωλίγκας.

Καθοριστικό το τρίποντο του Νεμάνια Νέντοβιτς, χάρη στο οποίο οι ανδαλουσιάνοι ξέφυγαν με 69-75, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Στο 2-4 η ομάδα του Ζοάν Πλάθα, στο 0-5 εκείνη του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, που είναι η μοναδική χωρίς νίκη στη φετινή διοργάνωση!

Εντυπωσιακή η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς από το 59-53 του 30′ έτρεξαν ένα 26-15 στην τελευταία περίοδο! ΜακΚάλουμ, Νέντοβιτς και Σερμαντίνι είχαν από 13 πόντους, με τους νικητές να έχουν το πολύ καλό 10/26 τρίποντα, δηλαδή 38,5%.

Από το νέο «ναυάγιο» της Εφές Μότουμ και Σίματς είχαν 16 και 17 πόντους αντίστοιχα, όμως οι Τούρκοι τα… έσπασαν από τα 6,75μ. (6/28), με αποτέλεσμα να μην αντέξουν.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 35-35, 59-53 74-79