Μπαρτσελόνα – Αναντολού Εφές 86-88

Οι Τούρκοι «άλωσαν» τη Βαρκελώνη και πέτυχαν την 13η νίκη τους στη φετινή Euroleague - Πρωτος σκόρερ ο Μίτσιτς με 26 πόντους, μεγάλο παιχνίδια από τον Λάρκιν (19π.).

Με τους Μίτσιτς και Λάρκιν να κάνουν… παπάδες, η Αναντολού Εφές επικράτησε εκτός έδρας της Μπαρτσελόνα με 88-86 για την 24η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την 13η νίκη της στη φετινή διοργάνωση. Μια νίκη που τη φέρνει στην 8άδα και τη βάζει για τα καλά στο κόλπο των πλέι οφ.

Πρωταγωνιστές της μεγάλης νίκης ήταν ο Σέρβος και ο Αμερικανός, με τον πρώτο να έχει 26 πόντους και 5 ασίστ και τον δεύτερο να προσθέτει 19 πόντους και 3 ασίστ. Από τους γηπεδούχους, ο Μίροτιτς είχε 24 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετοί για να δώσουν τη νίκη στην Μπαρτσελόνα, ενώ ο Καλάθης είχε 9 πόντους και 5 ασίστ.

Οι Τούρκοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε 15-10 και λίγο αργότερα 25-18, ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (27-22).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Αναντολού Εφές στο 15’ να φτάνει στο +10 (34-44). Στο δεύτερο κομμάτι της περιόδου όμως η Μπαρτσελόνα ανέβασε την απόδοσή της και με μπροστάρη τον Ντέιβις κατάφερε στην εκπνοή του ημιχρόνου να ρίξει τη διαφορά στους 3 (53-50).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα και ισοφάρισε σε 58-58, όμως και πάλι η Εφές βρήκε τον τρόπο να φτάσει στο +10 (61-71), ενώ η κόρνα της λήξης του δεκαλέπτου βρήκε τους Τούρκους στο +7 (65-72). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν με άνεση το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και στο 35’ μάλιστα έφτασαν στο +13 (67-80).

Σε εκείνο το σημείο όμως χαλάρωσαν και παραλίγο να το πληρώσουν ακριβά. Η Μπαρτσελόνα ανέβασε την απόδοσή της και με καταιγισμό έξω από τα 6,75μ. μείωσε στους δύο πόντους (84-86), στα 16’’ πριν τη λήξη.

Ο Μίτσιτς με 2/2 βολές έκανε το 88-84 και έφερε σε απόσταση ασφαλείας την Εφές, με τον Νίκολα Μίροτιτς να μειώνει εκ νέου στους δύο (86-88), 5’’ πριν την ολοκλήρωση. Η Μπαρτσελόνα έκανε φάουλ στον Σανλί, αυτός αστόχησε και στις δύο, αλλά η κλεψύδρα είχε αδειάσει. Οι Καταλανοί δεν είχαν χρόνο για να κάνουν επίθεση, με την Εφές να παίρνει τη νίκη με 88-86.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 50-53, 65-72, 86-88