Αναντολού Εφές – Βιλερμπάν 72-68

Επιστροφή στις νίκες για την Εφές που νίκησε δύσκολα τη Βιλερμπάν με 72-68 έχοντας κορυφαίους της τους Μίτσιτς και Λάρκιν με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Πιο δύσκολα από το αναμενόμενο κύλησε το βράδυ για την Εφές κόντρα στη Βιλερμπάν με τους Τούρκους να επικρατούν τελικά με 72-68, να αφήνουν πίσω τους τη βαριά ήττα από την Μπασκόνια και να παίρνουν την έβδομή τους νίκη στη φετινή Euroleague.

Μίτσιτς με 22 πόντους και Λάρκιν με 18 ήταν οι κορυφαίοι για την Εφές ενώ για τους Γάλλους ξεχώρισαν οι Χάουαρντ και Λάιτ με 14 πόντους έκαστος.

Το ματς

Με ρεσιτάλ ευστοχίας από τα 6.75 η Βιλερμπάν ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 17-11 της Εφές ενώ πήγαν με 19-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ένα 6-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και η σφιχτή άμυνα των Τούρκων, ανέτρεψε τα δεδομένα και η Εφές πήγε με 33-27 στο ημίχρονο.

Στο 25′ η Εφές προηγήθηκε με 44-31 και φάνηκε να καθαρίζει το ματς αλλά η Βιλερμπάν είχε άλλη γνώμη. Κατέφερε να μειώσει μάλιστα στον πόντο (45-44) και η τρίτη περίοδος τελείωσε με 48-44. Στην τελευταία περίοδο φάνηκε να πηγαίνει για το μεγάλο μπαμ η Βιλερμπάν όταν προηγήθηκε με 63-57 στο 36′, η Εφές όμως αντέδρασε, προηγήθηκε με 70-65 και τελικά πήρε τη νίκη με το 72-68.

Τα δεκάλεπτα:13-19, 33-27, 48-44, 72-68