Αναντολού Εφές – Μακάμπι Τελ Αβίβ 91-89

Μπορεί να μην είχε τον Λάρκιν στη σύνθεση της αλλά η Αναντολού Εφές πήρε δεύτερη συνεχόμενη νίκη στη Euroleague, αυτή τη φορά επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 91-89.

Ο Εργκίν Αταμάν ελλείψει του Αμερικανού γκαρντ έπρεπε να χρησιμοποιήσει τα άλλα «όπλα» που έχει στη φαρέτρα του. Και αυτό έκανε. Οι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Ροντρίγκ Μπομπουά που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 23 πόντους και ήταν ο MVP του παιχνιδιού.

Οι δύο ομάδες μέχρι το ημίχρονο πήγαιναν κοντά στο σκορ παρόλο που η Εφές ξεκίνησε με το πόδι στο… γκάζι καθώς προηγήθηκε μέχρι και με 11-0 στα πρώτα τρία λεπτά. Εν συνεχεία όμως Μπράιαντ και Ουίλμπεκιν έδιναν συνεχώς βοήθειες στους φιλοξενούμενους, απαντώντας σε Πλάις και Μπομπουά και έτσι το πρώτο μέρος έληξε 49-50.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη Μακάμπι μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους, αλλά το σύνολο του Εργκίν Αταμάν βρήκε τη λύση πάλι με τον Γάλλο γκαρντ. Ο Μπομπουά σκόραρε το τελευταίο καλάθι που ήταν και νικητήριο και έδωσε το «ροζ φύλλο» στην ομάδα του που και μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού δείχνει πως… ρολάρει ξανά.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 49-50, 67-72, 91-89