Ερυθρός Αστέρας – Ουλμ 88-73

Με το δεξί ξεκίνησε η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς στο Eurocup με τον Στράτο Περπέρογλου να είναι από τους κορυφαίους της Σερβικής ομάδας

Με το δεξί ξεκίνησε στο Eurocup ο Ερυθρός Αστέρας επικρατώντας της Γερμανικής Ουλμ με 88-73. Κορυφαίοι για την ομάδα του Μίλαν Τόμιτς ήταν ο Τζο Ράγκλαντ με 17 πόντους και 6 ασίστ αλλά και ο Στράτος Περπέρογλου με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος για τρεις περιόδους με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ στα πρώτα 30 λεπτά. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με πολύ γρήγορο ρυθμό και προηγήθηκαν στο τέλος της πρώτης περιόδου με 28-21. Στη δεύτερη περίοδο όμως οι Γερμανοί κατάφεραν να ελέγξουν το παιχνίδι και να κερδίσουν με επιμέρους σκορ 22-18 και να πάνε στα αποδυτήρια με 46-43.

Ισορροπημένη ήταν και η τρίτη περίοδος με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 30λεπτο με σκορ 62-59. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήρθε και το ξέσπασμα των Σέρβων. Με όπλο την πολύ καλή άμυνα βρήκε εύκολα καλάθια και με επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο (26-14) «κλείδωσε» τη νίκη, με το τελικό σκορ να είναι 88-73.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 18-22, 16-16, 26-14