Βενέτσια – Άρης 95-75: «Βαριά» ήττα στην πρεμιέρα του Eurocup

Με το... αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο φετινό Eurocup ο Άρης, καθώς ηττήθηκε εύκολα με σκορ 95-75 από τη Βενέτσια στην Ιταλία για την πρεμιέρα της διοργάνωσης

Αρνητικό πρόσημο στην έναρξη των επίσημων υποχρεώσεών του για τη νέα σεζόν έβαλε απόψε ο Άρης. Ηττήθηκε στην Ιταλία για την 1η αγωνιστική του EuroCup από την ποιοτικότερη Βενέτσια με σκορ 95-75.

Η επιθετική αποτελεσματικότητα της ιταλικής ομάδας, κύρια στην τρίτη περίοδο, συνδυαστικά με την υπεροχή της στη ρακέτα (μάζεψε 41 ριμπάουντ, 17 εκ των οποίων επιθετικά, με τον Άρη να είναι στα 29), της έδωσαν τη νίκη.

Κορυφαίοι στην επιτυχία της ήταν οι Τζόρνταν Παρκς (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Εμφιόντου Καμπενγκέλε (13 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Άαμιρ Σιμς (13 πόντοι, 4 ασίστ), Τάιλερ Ένις (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Στοίχισαν στον Άρη τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, τα λάθη (17), ο οποίος, ωστόσο, δικαιούται να νιώθει και αδικημένος για τα αρκετά εις βάρος του διαιτητικά σφυρίγματα (37 με 23 οι βολές υπέρ της Βενέτσια). Πρώτος σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν ο Λάντερς Νόλεϊ (14 πόντοι, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 47-41, 69-57, 95-75

«Άνοιξε» πρώτος λογαριασμό στο ματς ο Άρης, με εύστοχο τρίποντο από τον Νόλεϊ (0-3). Η Βενέτσια, ωστόσο, «απάντησε» άμεσα με επιμέρους 11-2, έχοντας εκτελεστές τους Σιμς, Ένις, Καμπενγκέλε, Παρκς και πήρε τα ηνία στο ματς στο 3’ με 11-5. Πέντε λεπτά αργότερα, δε, εκμεταλλευόμενη τη δυναμική της στη ρακέτα και τα συνεχή κερδισμένα επιθετικά ριμπάουντ της, ξέφυγε με +11 (8’ 24-13).

Η διαφορά για την ιταλική ομάδα ήταν στο ίδιο επίπεδο και στο 12’ (35-24), όταν οι «κιτρινόμαυροι» με σερί 4-15, εκτελώντας από τα 6.75 με τους Νόλεϊ, Μαντζούκα και συνεχή καρφώματα από τον Μπανκς, έφεραν τη μάχη στα ίσια (17’ 39-39).

Η συνέχεια είχε την ελληνική ομάδα να φθείρεται από φάουλ και τη Βενέτσια, με βολές, να φεύγει στα αποδυτήρια, για το ημίχρονο, με 47-41.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με την μπάλα να μπαίνει στο καλάθι από τους Ρόμπερτς (1/1 δίποντο), Νόλεϊ (1/1 τρίποντο), ο Άρης πλησίασε στον πόντο (21’ 47-46). Η Βενέτσια φρόντισε, εντούτοις, να «κόψει» αποφασιστικά τη φόρα του και με επιμέρους 18-1 ξέφυγε με +18 (65-47) στο 28’.

Οι Θεσσαλονικείς «έριξαν» τη διαφορά στους 12 πόντους (66-54), λίγο πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο. Η Βενέτσια στο 34’ πήγε εκ νέου στο +17 (76-59) και τελείωσε, ουσιαστικά, με τη νίκη.

Στο 39’ η διαφορά για τους Ιταλούς έφτασε στη μέγιστη τιμή της, το +23 (94-71).

Διαιτητές: Σεμές ( Ισραήλ), Χάλικο (Εσθονία), Χάντζιτς (Κροατία)

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Νέβεν Σπάχια): Τεσιτόρι 11, Λέβερ 2, Μάνφορντ 10 (2), Κάσαριν 1, Μορέτι 6 (1), Ένις 12 (1),  Καμπενγκέλε 13, Παρκς 17 (1), Γουίτλ 10 (3), Σιμς 13 (1).

ΆΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Μπανκς 9, Νόλεϊ 14 (4), Τολιόπουλος 10 (2), ΝτεΤζούλιους 11, Χατζηδάκης 2, Γκιουζέλης, Μποχωρίδης 4, Κλέι 1, Γούντμπερι 9 (2), Ρόμπερτς 4, Μαντζούκας 11 (3).