Ελλάδα-Κροατία 58-83: «Βαριά» ήττα και υποβιβασμός στην Β’ κατηγορία για την Εθνική Κορασίδων

Η Εθνική Κορασίδων ηττήθηκε από την Κροατία με 83-58 για τις θέσεις κατάταξης 13-16, με αποτέλεσμα να υποβιβαστεί στην Β' κατηγορία.

Την ήττα από την Κροατία με 58-83 γνώρισε η Εθνική Κορασίδων στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 13-16 του Eurobasket U16 που διεξάγεται στο Μίσκολτς της Ουγγαρίας. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα συνεπάγεται τον υποβιβασμό της Εθνικής στη Β΄ Κατηγορία στην οποία θα αγωνιστεί του χρόνου το καλοκαίρι.

Η Ελλάδα μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα όταν και προηγήθηκε με 5-4 (1΄49΄΄) μετά από τρίποντο της Ζορμπαλά και αργότερα ισοφάρισε με τη Λαγωνικάκη σε 7-7 (3΄10΄΄). Ήρθε όμως ένα καταστροφικό πεντάλεπτο καθώς οι Κροάτισες με ένα σερί 14-0 βρέθηκαν να προηγούνται με σκορ 8-23 (6΄34΄΄), κλείνοντας το δεκάλεπτο με το ευρύ 12-32.

Η Κροατία βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με +28 στη δεύτερη περίοδο και σκορ 20-48 (18΄48΄΄), ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο έφθασε τη διαφορά στο +32 (24-56, 22΄31΄΄). Η Εθνική βρήκε ξανά τον καλό της εαυτό και με επί μέρους σκορ 11-1 μείωσε σε 35-57 (26΄51΄΄) μετά από τρίποντο της Βίγκα.

Η ελληνική αντίδραση δεν είχε συνέχεια και στον χρόνο που απέμενε η Κροατία είχε απλά να διαχειριστεί το ευρύ προβάδισμά της κατακτώντας τη νίκη με σκορ 58-83.

Τα δεκάλεπτα: 12-32, 22-48, 38-63, 58-83

Ελλάδα (Μίχα): Λαγωνικάκη 2, Μήτραλη 2, Φουστέρη 2, Χλιαουτάκη 9, Βίγκα 3(1), Μόσχου, Ζορμπαλά 9(1), Υφαντοπούλου 4, Τσιανάκα 12(2), Τουμπανιάρη 15(1), Καμπακά.