Η Φενέρ «πάτησε» την Εφές και έκανε το 2-0 (93-78)

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς επικράτησε εντός έδρας της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Αναντολού Εφές, με 93-78 και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών.

Δύο στα δύο και μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος βρίσκεται πλέον η Φενερμπαχτσέ.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς επικράτησε εύκολα εντός έδρας της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Αναντολού Εφές, με 93-78 και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών, με τον Εργκίν Αταμάν και τους παίκτες του να βρίσκονται πλέον με την πλάτη στον τοίχο.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι (18-20), αλλά στο δεύτερο οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +22 (54-32). Η διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ανέβηκε στους 25 (74-49), με την Φενερμπαχτσέ να κάνει συντήρηση δυνάμεων στην τελευταία περίοδο και να παίρνει τη νίκη με 93-78.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Γιαν Βέσελι με 18 πόντους, ενώ επίσης είχε 8 ριμπάουντ, ενώ άλλους 18 είχε Γκούντουριτς. Από εκεί και πέρα ο Ταρίκ Μπιμπέροβιτς είχε 17 πόντους και ο Ντε Κολό 16 πόντους, έχοντας 5/5 σουτ εντός πεδιάς και 2/2 βολές.

Από την Εφές 19 πόντους είχε Ελάιτζα Μπράιαντ και 12 ο Τουντσέρ, ενώ ο Μίτσιτς μπορεί να αγωνίστηκε αλλά ήταν εμφανώς επηρεασμένος από τον πρόσφατο τραυματισμό του. Ο Σέρβος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 7 πόντους και 3 ασίστ, αλλά ήταν πολύ άστοχος, έχοντας 2/9, ενώ ο Λάρκιν έμεινε στους 10 πόντους, τους οποίους μάλιστα πέτυχε στο πρώτο μέρος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 54-32, 74-49, 93-78.