Ήττα στις λεπτομέριες για τον Προμηθέα (75-79, vid)

Ο Προμηθέας έφτασε πολύ κοντά στην νίκη κόντρα στην Γαλατασαράι μετά την «αντεπίθεση» του τέταρτου δεκαλέπτου αλλά ηττήθηκε με 75-79 για την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League

Οι… λεπτομέρειες έκριναν την αναμέτρηση του Προμηθέα με τη Γαλατασαράι, η λήξη της οποίας βρήκε τους Αχαιούς με αρνητικό ρεκόρ στον 4ο όμιλο του Basketball Champions League (1-2). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ηττήθηκε 75-79 στο «Δ. Τόφαλος», για την 3η αγωνιστική, με την τουρκική ομάδα να βελτιώνει το ρεκόρ της σε 2-1.

Με χαμένη τη μάχη των ριμπάουντ (25 έναντι 43), η ελληνική ομάδα έδειξε να χάνει την επαφή στην τρίτη περίοδο, όταν δέχθηκε επιμέρους σκορ 10-21 και βρέθηκε στο -13 (48-61 στο 30΄), αλλά βρίσκοντας το μακρινό σουτ στο τέταρτο δεκάλεπτο απάντησε με δικό της εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 25-10 για την ανατροπή (73-71 στο 38΄). Ο Ερνάντεθ κράτησε το προβάδισμα για τους Αχαιούς (75-73), αλλά ένα άστοχο τρίποντο των γηπεδούχων και ένα μίνι σερί 0-4 των Τούρκων έστειλε τη Γαλατασαράι στο +2 (75-77) στα 25΄΄ για τη λήξη. Ο Κοκσάλ φιλοδώρησε με μπλοκ τον Γουόκερ στο λέι απ της ισοφάρισης από τον Προμηθέα στα 14΄΄ και το φάουλ του Πέρι στον Λίβινγκστον έκρινε το ματς, με τον τελευταίο να διαμορφώνει από τη γραμμή των ελευθέρων βολών το τελικό 75-79.

Κορυφαίος των νικητών ο Τζόρντν Γουόκερ με 25 πόντους, εκ των οποίων οι 19 στην τέταρτη περίοδο, ενώ από τη Γαλατασαράι έλαμψε ο Γουίλ Κάμινγκς με 21.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 38-40, 48-61, 75-79

Διαιτητές: Κόντε, Πρακς, Προκ

Προμηθέας (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Γουόκερ 25 (7), Πέρι 3, Λούντζης 7 (1), Μπαζίνας, Κ. Γουίλιαμς, Λάγιος, Χρυσικόπουλος 8 (2), Πρέκας, Χερνάντεζ 11, Βάρναντο 2, Ιβούντου 17 (1), Κ.Τζ. Γουίλιαμς 2.

Γαλατασαράι (Γιακούπ Σεκίζκοκ): Λίβινγκστον 17 (1), Καμπατζά 7, Κάμινγκς 21 (1), Μπλούμπεργκς 13 (3), Γκέγικ, Πάλμερ 4, Ιζούντου 3, Τουντσέρ, Καμόγλου, Αλισάν, Ντελγκάδο 14, Κοκσάλ.