Περιστέρι – Μούρθια 76-81: Υποκλίθηκε στην ανωτερότητα των Ισπανών

Το Περιστέρι πάλεψε κόντρα στη Μούρθια, αλλά δεν απέφυγε τη δεύτερη ήττα στο BCL καθώς οι Ισπανοί επικράτησαν με 81-76.

Έδωσε «μάχη» κόντρα στη Μούρθια το Περιστέρι, αλλά δεν απέφυγε την ήττα και στη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του BCL. Οι Ισπανοί έκαναν σεφτέ (1-1) στη διοργάνωση επικρατώντας με 81-76 στο «Ανδρέας Παπανδρέου» επί της ομάδας των δυτικών προαστίων που έπεσε στο 0-2.

Ο Πάτον με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Έντι με 5/7 τρίποντα και 17 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, ο Κοπέιν είχε 14 πόντους ενώ σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Σαντ Ρος με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Το Περιστέρι κυνηγούσε στο σκορ τους φιλοξενούμενους από το πρώτο τζάμπολ του αγώνα, ενώ εξαργυρώνοντας την ευστοχία του από τα 6,75 κατάφερε στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου να ισοφαρίσει σε 58-58, μετά από τρίποντο του Χάρις.

Ωστόσο, το ξέσπασμα των Ισπανών από μέση και μακρινή απόσταση, με πρωταγωνιστές τους Κούρουτς και Χάκανσον, αντίστοιχα, βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να τρέξουν ένα επιμέρους σκορ 8-17, με το οποίο εξασφάλισαν μία διαφορά εννέα πόντων (66-75 στο 35΄) που τους έβαλε σε τροχιά νίκης…

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 35-42, 55-58, 76-81

Περιστέρι (Λιμνιάτης): Κόφι 6 (7 ριμπάουντ) , Πάπας 14 (4/7 τρίποντα) , Σταυρακόπουλος , Πουλιανίτης 2 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη) , Αβδάλας 2 (1/4 δίποντα, 0/3 τρίπιντα) , Χάρις 9 (1/1 τρίπποντο, 5 ασίστ) , Πάτον 18 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ), Κάρμπερι 2, Έντι 17 (1/1 δίποντο, 5/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ζούγρης 4 (3 ριμπάουντ)

Μούρθια (Αλόνσο): Κούρουτς Ρ. 10, Σαντ-Ρος 11 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κουπέιν 14 (3/7 τρίποντα), Ράντεμπο 5 (1) , Τοντόροβιτς 11 (4 ριμπάουντ), Μπροντζιάνσκι 3 (3 ριμπάουντ), Ντιανιέ , Χάκανσον 11 (2), Κούρουτς Α. , Ένις 11 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπινγκάντερ 5 (5 ριμπάουντ)