Κολοσσός – Τρίκαλα 78-60

Ο Κολοσσός Ρόδου δεν αντιμετώπισε πολλά προβλήματα απέναντι στα Τρίκαλα τα οποία νίκησε εντός έδρας με 78-60. Οι Ροδίτες ανέβηκαν προσωρινά στην πέμπτη θέση μαζί με τον Προμηθέα στους 18 βαθμούς, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν τελευταίοι με 13 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι ήθελαν να επιστρέψουν στις νίκες, όπως και οι αντίπαλοί τους. Ο νέος προπονητής […]

Οι γηπεδούχοι ήθελαν να επιστρέψουν στις νίκες, όπως και οι αντίπαλοί τους. Ο νέος προπονητής των Τρικάλων, Φώτης Τακιανός, δεν κατάφερε όμως να συνδυάσει το ντεμπούτο του με νίκη. Να υπενθυμίσουμε ότι ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης δεν έδωσε το παρών στο ματς, καθώς έμεινε εκτός 12άδας.

Ο Κολοσσός μπήκε καλύτερα στο ματς και με τον Σχίζα κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ (8-3) στο 4′. Τα Τρίκαλα αντέδρασαν και ανέτρεψαν την κατάσταση (12-12, 8′). Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι να έρθει ο Γιώργος Τσαλμπούρης, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 18-16.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα χάρη στον Τσαλμπούρη (27-16). Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο στη συνέχεια, (34-20, 17′) με τους φιλοξενούμενους να τα έχουν χαμένα. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Τσαλμπούρη με σουτ από τα 6,75μ. να διαμορφώνει το 37-22. Ουσιαστικά στη δεύτερη περίοδο κρίθηκε το ματς με το επιμέρους σκορ να είναι 18-9.

Ο Κολοσσός ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (45-24) στο 22′. Ο Τέγιτς ανέλαβε δράση για τα Τρίκαλα τα οποία έκαναν σερί 8-0. Οι Λούντζης και Τζόουνς με δικά τους καλάθια ψαλίδισαν κι άλλο τη διαφορά (50-39, 29′). Όμως, ένα μικρό σερί 4-0 από Σταμάτη και Μπρέι έφερε τον Κολοσσό στο +15 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (54-39).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κολοσσός πρωταγωνιστούσε ξανά, όμως τα Τρίκαλα προσπάθησαν να μαζέψουν την διαφορά με κύριο εκφραστή τον Λούντζη (63-53, 34′). Ωστόσο, μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι συνταρακτικό, με τον Κολοσσό να φτάνει στη νίκη με 78-60.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 37-22, 54-39, 78-60

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 2 (1/7 σουτ), Χάρις 5, Μπρέι 8 (1/5 τρίποντα), Ράιτ 4, Σχίζας 5 (1), Τζόουνς 14 (5 ριμπάουντ), Μπιλλής, Αγγελάκος, Σταμάτης 9 (2), Παπαδάκης 6 (2), Τσαλμπούρης 11 (3), Ουέαρ 14 (2).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Τζόουνς 5 (1/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Σλαφτσάκης 6 (1), Τέγιτς 9, Μάρεϊ 4, Κανάτσεβιτς 7 (1), Τέιμς 6 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Λούντζης 17 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/5 βολές), Χατζηνικόλας, Φέισι 6, Καλογιαννίδης.