Πανιώνιος – Τρίκαλα 82-76

Στο ντέρμπι των ουραγών ο Πανιώνιος επικράτησε με 82-76 εντός έδρας των Τρικάλων και πήρε την πρώτη του νίκη φέτος στην Basketleague.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Έκαναν ένα ξέσπασμα στην δεύτερη περίοδο με ένα επί μέρους 23-16 και στη συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα από τα Τρίκαλα.

Δεν μπορούσαν να περιμένουν και πολλά περισσότερα οι φιλοξενούμενοι από την ώρα που σούταραν με 27/65 σουτ (41,5%), την ώρα που ο Πανιώνιος είχε 30/51 σουτ και 58,8%.

Ο Πανιώνιος έτσι μετά από 8 σερί ήττες, στην 9η αγωνιστική έσπασε το ρόδι και πήρε την πρώτη του νίκη κατά την επάνοδό του στα σαλόνια της Basketleague και μείωσε την απόσταση από την σωτηρία στη μία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 39-28, 66-52, 82-76