Τρίκαλα – Κύμη 60-71

Δεύτερη σερί σπουδαία νίκη για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην Basket League.

Δεύτερη σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την Κύμη, μετά το 91-92 της περασμένης εβδομάδας επί του Πανιωνίου. Αυτή τη φορά η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επικράτησε με 71-60 μέσα στα Τρίκαλα για την 8η αγωνιστική της, κάνοντας ένα ακόμη σπουδαίο βήμα για την παραμονή της.

Δεύτερη νίκη για την Κύμη, ξανά απέναντι σε συνδιεκδικητή, που έχει διπλή σημασία. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο χάρη στο οποίο έτρεξαν επιμέρους σκορ 5-17 για να ξεφύγουν στο σκορ με 21 πόντους στο 27’ (37-58)!

Ηδη από το ημίχρονο η Κύμη είχε χτίσει διψήφιο προβάδισμα (35-45), βασιζόμενη στην επίθεσή της και με την εντυπωσιακή παρουσία στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε περίπατο στα τελευταίο δέκα λεπτά.

Σμιθ με 21 πόντους και Οκερεαφόρ με 13 ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ από τους γηπεδούχους μόνο ο Τζόουνς είχε διψήφιο αριθμό πόντων (18).

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 35-45, 40-62, 60-71