Λαύριο – Πανιώνιος 83-73

Το Λαύριο επιβλήθηκε ΚΑΙ του Πανιωνίου με 83-73 κι έφτασε τις πέντε σερί νίκες! Συνεχίζει να προβληματίζει ο Πανιώνιος.

Με κορυφαίο τον Ντόρον Λαμπ ο οποίος σημείωσε 21πόντους στο ντεμπούτο του, το Λαύριο επιβλήθηκε και του Πανιωνίου (83-73) φτάνοντας στις πέντε σερί νίκες και έπιασε τον Προμηθέα Πάτρας στην 3η θέση. Από πλευράς τους οι Κυανέρυθροι έκαναν την 8η συνεχόμενη ήττα τους και το μέλλον προβλέπεται δυσοίωνο.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη προεξέχοντος του Κακλαμανάκη (6π.) προηγήθηκαν με 12-9, ο Πανιώνιος δια χειρός Χέντερσον έβρισκε λύσεις κι έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με εντυπωσιακό ένα άκρως εντυπωσιακό σερί 11-0 οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ, ενώ ο Λεγκίκας έκανε το +17 (34-17). Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν και αδυνατούσαν να βρουν λύσεις στην επίθεση.Ο Κουζέλογλου πίσω από τα 6,75μ. ήταν καυτός στην εκπνοή το ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το επιβλητικό 45-26!

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το καλύτερο για τον Πανιώνο, που μπήκε με φανερή διάθεση να παλέψει και με 8 γρήγορους πόντους του Σακελλαρίου μείωσε σε 48-37. O Λαμπ όμως δεν επέτρεψε το Λαύριο να κινδυνέψει. Σκορ τρίτης περιόδου: 64-53.

Ασταμάτητος ο Αμερικανός και στην τέταρτη και τελευταία περίοδο,με τον Πανιώνιο να έχει όμως σφυγμό και να πλησιάζει 78-71. Το τελικό σκορ (83-73) αντικατοπτρίζει ακριβώς την εικόνα της αναμέτρησης. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη συνέχισε τις υψηλές πτήσεις, φτάνοντας στο 6-2, προβληματίζει ο Ιστορικός.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 45-26, 64-53, 83-73