Κόροιβος – Λαύριο 67-91

Το Λαύριο επικράτησε με άνεση εκτός έδρας του Κόροιβου με 91-67 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Basket League

Ο Κόροιβος έχασε σχεδόν με… κάτω τα χέρια εντός έδρας από το Λαύριο (67-91) παθαίνοντας ένα ανεπανάληπτο μπλακ άουτ στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στο 3ο δεκάλεπτο.

Είναι μερικές στιγμές που τα πάντα πηγαίνουν στραβά. Σαν να… κατεβαίνει ο διακόπτης και να μη σου πιάνει τίποτα σε ένα παιχνίδι. Κάτι τέτοιο πρέπει να ένιωσαν και οι παίκτες του Κοροίβου στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με το Λαύριο στην Αμαλιάδα.

Όλα ξεκίνησαν «νορμάλ» στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στην πρώτη περίοδο (13-23), ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα επί μέρους 26-12 στο δεύτερο δεκάλεπτο για να κλείσουν το ημίχρονο στο -5 από το Λαύριο (39-44).

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι παίκτες του κόουτς Καλαμπάκου είναι σαν να μη κατέβηκαν στο παρκέ. Ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν επιεικώς αρνητικοί δεχόμενοι 24 πόντους και βάζοντας μόλις 8! Κάπως έτσι το Λαύριο πήρε μια διαφορά ασφαλείας την οποία υπερασπίστηκε με άνεση στο τέταρτο δεκάλεπτο και τελικά νίκησε με το ευρύ 91-67.