ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 87-82: «Ασπρόμαυρο» το ντέρμπι των Δικεφάλων

Με πολυφωνία στην επίθεση και βελτιωμένη άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πήρε σπουδαία νίκη στην Πυλαία με 87-82 επί της ΑΕΚ.

Μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα στην Basket League ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 87-82 της AEK για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το ματς ήταν ισορροπημένο, αλλά στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους και αυτό ήταν το «κλειδί».

Για τον «δικέφαλο» του Βορρά που πήρε ώθηση από την άμυνα της τρίτης περιόδου, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κρούζερ με 19 πόντους, ενώ σημαντική συνεισφορά είχε ο Ρέινολντς με 14 πόντους κι 7 ριμπάουντ. Για την ΑΕΚ, που έχασε από νωρίς με τραυματισμό τον Κουζέλογλου, 22 πόντους είχε ο Χέιλ και 19 ο Κουζμίνσκας.

Σε μία αναμέτρηση με πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση από τις δύο ομάδες, η ΑΕΚ βρήκε λύσεις από τα 6.75 και μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού. Οι φιλοξενούμενοι με επιθετική αιχμή τον Χάντερ Χέιλ (19π. στο ημίχρονο) πήραν το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-19).

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ απάντησαν με τον ίδιο τρόπο και όχι μόνο ισορρόπησαν το ματς αλλά με επιμέρους σκορ 14-7 μέχρι στο 24’, πέρασαν και μπροστά (33-31), έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Περσίδη. Ο Τζάκσον Κρούζερ ήταν η μόνιμη απειλή για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι όμως κατόρθωσαν να προηγηθούν στο τέλος του πρώτου μέρους (49-48).

Στην τρίτη περίοδο η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε καθώς οι δύο ομάδες βελτίωσαν τις άμυνες τους. Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα και με επιμέρους σκορ 17-12 πέρασε το μπροστά με 65-61, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να διαχειριστούν και την απουσία του Γιάννη Κουζέλογλου ο οποίος τραυματίστηκε στο πρώτο μέρος.

Οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν το προβάδισμα στην τελευταία περίοδο χωρίς να μπορούν να ξεφύγουν με διαφορά ασφαλείας αφού οι «κιτρινόμαυροι» έβρισκαν λύσεις με τον Κουζμίνσκας. Παρόλα αυτά, στις λεπτομέρειες ο ΠΑΟΚ είχε τον τρόπο με Κρούζερ, Ρέινολντς και Φόρεστερ για να πετύχει τον στόχο του και να πάρει τη νίκη με 87-82.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 48-49, 65-61, 87-82.

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Άπσον 8 (4 ριμπάουντ), Περσίδης 7, Μπάρτλεϊ 6 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρέινολντς 14 (7 ασίστ), Κρούζερ 21 (4/8 τρίποντα), Λέφας, Χέντερσον 3, Φόρεστερ 15 (5/8 δίποντα), Ιατρίδης, Κατσίβελης 10 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαδάκης 3, Αντετοκούνμπο

ΑΕΚ (Σάκοτα): Γκρέι 4 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φλιώνης, Μπράις 17 (5 ριμπάουντ), Γκόλντεν 4 (4 ριμπάουντ), Χέιλ 22 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σκορδίλης 1, Χαμπ 15 (4/8 τρίποντα), Καράμπελας, Φίλλιος, Κουζμίνσκας 19 (3/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Νετζήπογλου, Κουζέλογλου