Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 94-74: Την ισοπέδωσε και… τώρα Φενέρ (vid)

Ο Παναθηναϊκός με μια εκπληκτική εμφάνιση διέλυσε την ΑΕΚ με 94-74 και έκανε το 3/3 στο ελληνικό πρωτάθλημα - Πλέον οι «πράσινοι» στρέφουν το βλέμμα τους στον αγώνα Euroleague με τη Φενέρ

Σε κανένα σημείο του αγώνα ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην ΑΕΚ, με τους «πράσινους» να επικρατούν πολύ εύκολα με σκορ 94-74 της «Ένωσης», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Stoiximan Greek Basketball League.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν σοβαρή σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν άφησε το σύνολο του Ντράγκαν Σάκοτα να πιστέψει ότι θα μπορούσε να πάρει κάτι από το συγκεκριμένο ματς. Μόνο λίγο στο τέλος χαλάρωσαν οι γηπεδούχοι, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να μαζέψουν κάπως την τεράστια διαφορά 34 πόντων που είχαν δημιουργήσει οι πρωταθλητές Ευρώπης.

Τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα για τον Παναθηναϊκό, έπεσε στο 2-1 η ΑΕΚ που υπέστη την πρώτη φετινή της ήττα στη Stoiximan GBL.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς όντας ανταγωνιστική (9-10), αλλά ο εκπληκτικός Μπράουν πήρε το… όπλο του και μαζί με Χουάντσο, Λεσόρ έδωσαν προβάδισμα 7 πόντων στον Παναθηναϊκό (19-12). Ο Γκριγκόνις στη συνέχεια διαμόρφωσε το 23-16, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το απίστευτο buzzer beater τρίποντο του Χέιζ στη λήξη της περιόδου (23-19).

Το «τριφύλλι» μπήκε καλύτερα και ήταν πιο σοβαρό στο δεύτερο δεκάλεπτο, με συνέπεια το τρίποντο του Μπράουν, το καλάθι του Παπαπέτρου και το κάρφωμα του Λεσόρ να του δώσουν διψήφια διαφορά (33-23).

Οι Γκραντ και Ναν έφεραν το +16 (39-23), ο Γκόλντεν μείωσε προσωρινά (39-27), αλλά ο Παναθηναϊκός δεν άφησε πολλά περιθώρια στην ΑΕΚ για κάτι παραπάνω και χάρη στους σημαντικούς πόντους των Ναν και Γκραντ κυρίως έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με το σκορ υπέρ του στο 49-29.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε σε υψηλό τέμπο και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ να κάνουν το 54-29, με το «τριφύλλι» να… εκτοξεύει τη διαφορά μέχρι και το +34 (72-38) στην τρίτη περίοδο, η οποία έληξε υπέρ των γηπεδούχων με 72-40.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αταμάν χαλάρωσαν και έδωσαν το δικαίωμα στην ΑΕΚ να μειώσει μέχρι και τους 16 πόντους (78-62), αλλά ένα τάιμ άουτ του Τούρκου τεχνικού ήταν αρκετό για να «αφυπνιστούν» οι παίκτες του και να κλείσει τελικά το ματς στους 20 πόντους (94-74).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αγραφιώτης, Κατραχούρας, Τεφτίκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 49-29, 72-42, 94-74

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Μπράουν 22 (3/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκραντ 11 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λεσόρ 14 (5/7 δίποντα, 4/5 βολές), Γκριγκόνις 17 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές), Μήτογλου 3 (1/7 σουτ), Καλαϊτζάκης 3 (1), Σαμοντούροβ, Παπαπέτρου 6 (2/3 δίποντα, 2/2 βολές), Ναν 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αντετοκούνμπο 2, Ερνανγκόμεθ 4

ΑΕΚ (Σάκοτα): Χαμπ 14 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη), Νετζήπογλου 2, Κουζέλογλου 4 (2/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκόλντεν 16 (8/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χέιλ 5 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Γκρέι 4 (2/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Καράμπελας 2, Φλιώνης 2, Μπράις 14 (2/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 11 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 24/40 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 19/22 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη, 13 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 23/38 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 10/12 βολές, 28 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη, 21 φάουλ