Λαύριο – Κολοσσός Ρόδου 74-82: Μεγάλη ανατροπή και πρώτη νίκη για τους Ροδίτες

Πρώτη νίκη για τον Κολοσσό Ρόδου που επικράτησε του Λαυρίου με 82-74 εκτός έδρας.

Ο Κολοσσός πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στην φετινή Greek Basketball League, χάρη σε ένα εξαιρετικό β΄ μέρος, στην έδρα του Λαυρίου (82-74), για την 3η αγωνιστική. Ο Άντριου Γκάουντλοκ με 17 πόντους και 6 ασίστ ήταν ο MVP, αλλά τα τρίποντα (3/4) του Νέλσον (9π.) στην 3η περίοδο και στο τέλος της 4ης περιόδου αποδείχτηκαν καθοριστικά, όταν το Λαύριο προσπάθησε να επιστρέψει. Από 11 πόντους πέτυχαν για τους νικητές οι Ντανουσεβίτσιους, Χατζηνικόλας και Μπίλλης.

Το Λαύριο που μετρά τρεις ήττες σε ισάριθμες αγωνιστικές είχε προηγηθεί με 43-29 στο ημίχρονο, αλλά δέχτηκε επιμέρους σκορ 15-32 στην 3η περίοδο. Ο Βασίλης Μουράτος ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Γκρίφιν και Ουαχάμπ σημείωσαν από 12 πόντους, 11 πέτυχε ο Γόντικας και 10 ο Σέρμαν.

Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια στην 1η περίοδο, με τον Κολοβέρο να δίνει με 2/2 βολές το προβάδισμα στους Ροδίτες, 19-20 στο 10ο λεπτό. Όμως, η πιεστική άμυνα του Λαυρίου στο 2ο δεκάλεπτο κράτησε στους 9 πόντους τους παίκτες του Γιώργου Σιγάλα μέχρι το ημίχρονο. Στον αντίποδα, με σκόρερ τους Μουράτο και Γκρίφιν, οι γηπεδούχοι απάντησαν με 24 πόντους, για το +14 (43-29) του Λαυρίου στο ημίχρονο.

Και στην 3η περίοδο ήταν η σειρά των παικτών του Κώστα Μέξα να πάθουν «black out». Με επιμέρους σκορ 10-24, ο Κολοσσός πήγε το ματς στα ίσα, ισοφαρίζομτας σε 53-53. Ο Κολοσσός είχε βρει τρίποντα από τους Ντανουσεβίτσιους και Χατζηνικόλα, ενώ μπροστά βγήκε επιθετικά και ο Γκάουντλοκ. Το πρώτο τρίποντο του Τάιλερ Νέλσον έφερε στους +3 (53-56).Η απάντηση του Γκρίφιν ήταν άμεση έξω από τη γραμμή του τριπόντου (56-56). Για να ευστοχήσει και σε δεύτερο τρίποντο ο Νέλσον, μετά το 56-58 από τον Χατζηνικόλα και το 58-58 του Ουαχάμπ, «γράφοντας» το 58-61, 22΄΄ πριν την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου. O Κολοσσός βρέθηκε στο +3, χάρη σε επιμέρους σκορ 15-32 στην 3η περίοδο!

Ακολούθησε «μάχη» στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, με τον Κολοσσό να μην χάνει ποτέ το προβάδισμα και το Λαύριο να μειώνει. Το τρίποντο του Σέρμαν είχε επιτρέψει στους γηπεδούχους να πλησιάσουν στο καλάθι, 65-67, 4:39΄΄ πριν τη λήξη. Όμως, οι Ροδίτες με επιμέρους σκορ 4-10, πήραν διαφορά 8 πόντων (69-77), 1:38΄΄ πριν τη λήξη, με τρίποντα από Νέλσον και Κολοβέρο. Οι βολές των Μουράτου και Σέρμαν, απλώς έφεραν το Λαύριο στο -6 (74-80), με εναπομείναντα χρόνο 29΄΄. Ο Κολοβέρος πήγε στη γραμμή των βολών και με 2/2 διαμόρφωσε το τελικό σκορ, 74-82.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 43-29, 58-61, 74-82

ΛΑΥΡΙΟ (Κώστας Μέξας): Μουράτος 19 (3), Γόντικας 11, Βον 3, Φόρεστ 3 (1), Σλέιτερ 4, Τσάμης, Γκρίφιν 12 (2), Σέρμαν 10 (1), Ζάρας, Oυαχάμπ 12

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Γιώργος Σιγάλας): Γκάουντλοκ 17, Ορτίθ 6 (1), Κολοβέρος 8 (1), Τσαϊρέλης, Ντανουσέβιτσους 11 (3), Νέλσον 9 (3), Σλαφτσάκης 2, Οκόρο 5, Πετρόπουλος 2, Χατζηνικόλας 11 (1), Μπιλλής 11 (1), Κουρουπάκης