ΑΕΚ – Καρδίτσα 96-65: Άνετη για το «2 στα 2» η «Ένωση» (vids)

Η ΑΕΚ είχε ένα εύκολο βράδυ κόντρα στην Καρδίτσα την οποία νίκησε με 96-65 και έκανε το «2 στα 2» στο πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ δεν ζορίστηκε απέναντι στην Καρδίτσα και πήρε την εντός έδρας νίκη με 96-65 . Έτσι η «Ένωση» έκανε το «2 στα 2» στην Stoiximan GBL ενώ η θεσσαλική ομάδα παραμένει χωρίς νίκη στην σεζόν. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπράις με 21 πόντους με 6 ριμπάουντ, Χαμπ 22 (5 τρίποντα) με 5 ασίστ και Κουζμίνσκας 15 με 5 ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ και προηγήθηκαν στα πρώτα 12″ του αγώνα με το λέι-απ του Γουότσον, ωστόσο από εκείνη τη στιγμή και μετά η ΑΕΚ πάτησε το «γκάζι» και ξέφυγε. Ο Νετζήπογλου σκόραρε για το +4 από κοντά (8-4, 4′), με τον Πρέντις Χαμπ να δίνει «άερα» εννέα πόντων στο Δικέφαλο για το 18-9 (8′).

Το τρίποντο του Μπράις στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου εκτόξευσε την Ένωση στο +14 (23-9, 10′), για να φτάσει στο +21 (48-27, 19′) λίγο πριν το ημίχρονο (50-33, 20′).

Με την επανέναρξη, οι Θεσσαλοί ανέβασαν ρυθμούς και μείωσαν στο -11 (52-41, 24′), ωστόσο οι παίκτες του Σάκοτα βρήκαν και πάλι τις απαντήσεις, με τα τρίποντα των Χαμπ και Νετζήπογλου να στέλνουν την Ένωση στο +16 (57-41, 26′). Οι Κουζμίνσκας και Μπράις εκτόξευσαν τον Δικέφαλο στο +25 για το 72-47 στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, απλοποιώντας το έργο της ομάδας τους στο υπόλοιπα εννιά λεπτά της αναμέτρησης, που εξελίχθηκε σε «πάρτι» για την ΑΕΚ.
Tα δεκάλεπτα: 23-9, 50-33, 69-47, 96-65

ΑΕΚ (Σάκοτα): Χαμπ 22 (6/9 τρίποντα), Νετζήπογλου 11 (1/2 τρίποντα), Κουζέλογλου 4 (7 ριμπάουντ), Γκόλντεν 8 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χέιλ (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκρέι 10, Σκορδίλης 2, Καράμπελας, Φλιώνης 3, Μπράις 21 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φίλλιος, Κουζμίνσκας 15

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Χολ 5 (1), Γουότσον 17, Λιούις 8, Κασελάκης 14 (1), Άλεν, Χόρχλερ 3, Πλώτας, Καπετάκης, Δίπλαρος 8, Χατζής, Καμπερίδης 5 (1), Χρηστίδης 5