ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 93-96: Ναν και Γκραντ τον έσωσαν από το κάζο

Ο Παναθηναϊκός τα χρειάστηκε απέναντι στον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, αλλά ο εξαιρετικός Ναν και ο Γκραντ που μίλησε στα κρίσιμα σημεία τον οδήγησαν στη νίκη με 96-93.

Ο Παναθηναϊκός είδε τον ΠΑΟΚ να του βάζει δύσκολα στην Πυλαία για την 2η αγωνιστική της Stoiximan GBL, αλλά οι «Πράσινοι» έχοντας για κορυφαίο τον Κέντρικ Ναν που τελείωσε με 27 πόντους χάνοντας μόνο ένα σουτ και τον Τζέριαν Γκραντ που πέτυχε σημαντικά σουτ στα τελευταία λεπτά πήραν τη νίκη με 96-93.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στην αναμέτρηση και ξεκίνησαν με πολύ καλά ποσοστά, με τον Ναν να είναι ο μοναδικός από πλευράς Παναθηναϊκού που είχε συνέπεια στο σκοράρισμα. Οι δυο ομάδες παρέμεναν σε απόσταση αναπνοής (13-11 στο 5’), με τον Ναν να φτάνει τους 12π. σε 6’ βάζοντας ξανά σε θέση οδηγού τους «πράσινους» (14-15 στο 6’). Ο Μήτογλου πέρασε αργότερα στο ματς και βοήθηησε και εκείνος κάνοντας το 22-21 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι οδηγός στο ματς φτάνοντας και το +5 (30-25) με τον Παπαδάκη να σκοράρει για τρεις, πριν απαντήσουν οι Χουάντσο και Καλαϊτζάκης για το 30-29. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 36-36 αρχικά, ενώ πέρασαν μπροστά στο σκορ στο φινάλε του ημιχρόνου (42-44).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ένα επιμέρους 10-2 από τον ΠΑΟΚ, με τους «ασπρόμαυρους» να παίρνουν ξανά κεφάλι στο σκορ και να πρηγούνται με 6 πόντους για πρώτη φορά στο ματς (52-46). Το επιμέρους των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο ήταν 28-20 και μπήκαν στην τέταρτη με πλεονέκτημα έξι πόντων (70-64).

Ο Ναν συνέχισε να είναι καθοριστικός για την ομάδα του Αταμάν έχοντας μόνο ένα άστοχο σουτ, με τον Λεσόρ να ισοφαρίζει σε 72-72. Ο Γκριγκόνις αρχικά και ο Γλραντ στη συνέχεια πέτυχαν δύο καθοριστικά τρίποντα και έστειλαν τους πράσινους στο +7 (85-92) 1’26». Ο ΠΑΟΚ έκανε μια τελευταία προσπάθεια να επιστρέψει με ένα σερί 5-0, ωστόσο και πάλι ο Γκραντ με ένα κρίσιμο καλάθι έβαλε τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων, με το τελικό 93-96 να διαμορφώνεται με τρίποντο του Παπαδάκη στο τέλος του χρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-44, 70-64, 93-96