Λαύριο – Ολυμπιακός 75-93: Έβγαλε την υποχρέωση με Βεζένκοφ και Βιλντόζα (vid)

Αγγαρεία στο πρώτο ημίχρονο από τον Ολυμπιακό που βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 8 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο, αλλά όταν σοβαρεύτηκε νίκησε εύκολα με σκορ 93-75 το Λαύριο για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Το Λαύριο ήταν ιδιαιτέρως ανταγωνιστικό για τρία δεκάλεπτα, αλλά στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε και επικράτησε με σκορ 93-75 εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Stoiximan Greek Basketball League.

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, «ξυπνώντας» τους παίκτες του στο τρίτο δεκάλεπτο και ανατρέποντας το +8 του Λαυρίου από το 22′. Ο Βούλγαρος φόργουορντ μέτρησε 25 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Καταλυτικός σε ένα ακόμα ματς ο Λούκα Βιλντόζα των 9 πόντων, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Φίλιπ Πετρούσεφ (16π.), Άλεκ Πίτερς (13π., 5ρ.) και Μόουζες Ράιτ (10π., 4ρ.).

Γκρίφιν (13π.), Σέρμαν (13π.) και Βον (11π.) ήταν οι κορυφαίοι του Λαυρίου, που στάθηκε εξαιρετικά στο παρκέ. Οι «ερυθρόλευκοι» πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στη Euroleague και στο ματς της Παρασκευής (11/10, 21:15) με τη Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΣΕΦ για τη 2η αγωνιστική της Regular Season.

Το Λαύριο πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, έχοντας επιθετική πολυφωνία στο παιχνίδι του. Ο Βον ολοκλήρωσε το πρώτο 20λεπτο με 9 πόντους, ενώ από 8 πέτυχαν οι Γκρίφιν και Σέρμαν. Ο Ολυμπιακός από την άλλη πλευρά ήταν άστοχος από τα 6.75 (3/13 τρίποντα, 23%), ενώ έχασε και 6 βολές (9/15).

Τα τρίποντα του Σέρμαν, του Γκρίφιν και του Βον έφεραν το Λαύριο στο +6 (25-19), με τους Πετρούσεφ και Ντόρσεϊ να μαζεύουν τη διαφορά στον πόντο (25-24). Το Λαύριο συνέχισε να είναι εύστοχο, με τον Πετρούσεφ να είναι ο κορυφαίος του Ολυμπιακού και να τον κρατάει στο παιχνίδι (10π., 4ρ. στο α’ μέρος). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 43-40 υπέρ του εκπληκτικού Λαυρίου.

Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, έκαναν και ένα μικρό σερί 5-0 στο ξεκίνημα του β’ μέρους (48-40), αλλά κάπου εκεί ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε και με μπροστάρη τον Βεζένκοφ γύρισε υπέρ του την κατάσταση. Οι συνεχόμενοι πόντοι του Βούλγαρου φόργουορντ έφεραν μπροστά τους Πειραιώτες (57-58), οι Σέρμαν, Γόντικας έβαλαν ξανά το Λαύριο σε θέση οδηγού (62-58), αλλά οι τέσσερις σερί πόντοι του Γκος και η βολή του Ράιτ έδωσαν το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (62-63) και δεν το έχασε ξανά.

Με επιμέρους 11-24 στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα τελείωσε τη δουλειά και έφτασε εν τέλει στη νίκη με 93-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 43-40, 64-69, 75-93

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρπάνος, Τσώνος, Τεφτίκης

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουράτος 9 (2/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βον 11 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Γουαχάμπ 8 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Φόρεστ (0/5 σουτ), Σλέιτερ 9 (4/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Τσάμης 4 (8 ριμπάουντ), Γκρίφιν 13 (2/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Σέρμαν 13 (1/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Ζάρας, Πατρίκης, Γόντικας 8 (4/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουίλιαμς-Γκος 4 (2/3 δίποντα), Ράιτ 10 (4/6 δίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 5 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Βεζένκοβ 25 (8/9 δίποντα, 9/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φουρνιέ 7 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ, Βιλντόσα 9 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπανικολάου, Ντόρσεϊ 4 (1/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίτερς 13 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 16 (6/8 δίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 23/45 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 5/8 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη, 32 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 25/42 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 46 ριμπάουντ (34 αμυντικά – 12 επιθετικά), 28 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη, 13 φάουλ