Περιστέρι – ΠΑΟΚ 72-80: Άντεξαν την πίεση του Περιστερίου και ξεκίνησαν με νίκη οι «ασπρόμαυροι»

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 80-72 το Περιστέρι στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» και μπήκε με το... δεξί στη νέα GBL.

Αν και «βραχυκύκλωσε» στα πρώτα 6 λεπτά της 4ης περιόδου, όταν το Περιστέρι απάντησε με επιμέρους σκορ 13-2, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από το «Ανδρέας Παπανδρέου», 80-72, χάρη στο «τρίο» των Τζάκσον Κρούζερ (19π., 7ρ.), Σέντρικ Χέντερσον (18π., 6ρ.) και Φρανκ Μπάρτλεϊ (17π., 5ασ.).

Ο Σι Τζέι Χάρις (20π.) ήταν ο πρωταγωνιστής της προσπάθειας για… ανατροπή από το Περιστέρι, την οποία όμως δεν ολοκλήρωσε, για να γνωρίσει την ήττα στην 1η αγωνιστική της Basket League.

Με 12-6 προηγήθηκε το Περιστέρι στο 4ο λεπτό του αγώνα, με τον Πέιτον να είναι ασταμάτητος στην εκκίνηση. Οι Κρούζερ και Κατσίβελης, όμως έβαλαν τον ΠΑΟΚ μπροστά, 12-13, με σερί 7-0. Oι Κατσίβελης και Παπαδάκης με δικούς τους πόντους ανακτούσαν το προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ κάθε φορά που οι γηπεδούχοι προσπερνούσαν, για το 20-18 δια χειρός Ζούγρη υπέρ των «κυανοκίτρινων», στο τέλος της 1ης περιόδου. Στη 2η περίοδο, το Περιστέρι προηγήθηκε και με 36-35 από τον Κάρμπερι, αλλά το 9-0 από Μπάρτλεϊ, Φόρεστερ, Χέντερσον και Κατσίβελη είχε ως αποτέλεσμα το +8 του «Δικέφαλου», 36-44. Οι παίκτες του Μάσιμο Καντσελιέρι πήγαν στα αποδυτήρια, με υπέρ τους διαφορά +9 (37-46).

Με πέντε σερί πόντους του Κρούζερ και λέι απ του Άπσον, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στις αρχές της 3ης περιόδου, για να πετύχουν «βροχή» από τρίποντα οι φιλοξενούμενοι στο β΄ μισό του 3ου δεκαλέπτου (Κρούζερ, Χέντερσον και Μπάρτλεϊ) το 55-69, στο 30ό λεπτό (55-69). Όμως η άμυνα των παικτών του Γιώργου Λιμνιάτη κράτησε τον ΠΑΟΚ στους… 2 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά της 4ης περιόδου. Οι γηπεδούχοι, με επιμέρους σκορ 9-2, μείωσαν στους -7 (64-71) στο 35ο λεπτό. Το Περιστέρι πλησίασε και στο -3 (68-71) διευρύνοντας σε 13-2 το επιμέρους σκορ. Με 2:07΄΄ εναπομείναντα χρόνο ο Μπάρτλεϊ πέτυχε ένα κρίσιμο καλάθι για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Το φάουλ του Πουλιανίτη έστειλε τον Ρέινολντς στη γραμμή των βολών (70-77), με τον Μπάρτλεϊ να «γράφει» το 70-79 υπέρ του ΠΑΟΚ, στα 35΄΄. Ο Έντι κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο από τον Κρούζερ, ευστόχησε σε 2/3 για το 72-79 στα 33΄΄ και στα 26΄΄ ήταν η σειρά του Χέντερσον να εκτελέσει βολές (72-80) με 1/2, από φάουλ του Πάπας. Ο Χάρις ήταν άστοχος σε λέι απ στα 14΄΄, ο Κρούζερ αστόχησε σε προσπάθεια για 3 πόντους στα 5΄΄, με τον Χέντερσον να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και ο ΠΑΟΚ το «διπλό».

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 37-46, 55-69, 72-80

Περιστέρι (Γιώργος Λιμνιάτης): Κόφεϊ 6, Πάπας 9 (1), Πουλιανίτης 5 (1), Πέιτον 10 (1), Κάρμπερι 8, Σταυρακόπουλος, Αβδάλας 5 (1), Χάρις 20 (2), Έντι 4, Ζούγρης 5.

ΠΑΟΚ (Mάσιμο Καντσελιέρι): Άπσον 6, Περσίδης 3 (1), Μπάρτλεϊ 17 (1), Ρέινολντς 2, Κρούζερ 19 (4), Χέντερσον 18 (5), Φόρεστερ 6, Κατσίβελης 6, Παπαδάκης 3 (1).