Μαρούσι – Προμηθέας 80-84: Η τρίτη περίοδος έκανε τη διαφορά για τους Πατρινούς

Ο Προμηθέας πέρασε από την έδρα του Αμαρουσίου επικρατώντας με 84-80 χάρη στην πολύ καλή του τρίτη περίοδο.

Την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγυρίζει ο Προμηθέας Πάτρας επικρατώντας με 84-80 του Αμαρουσίου εκτός έδρας στην πρεμιέρα της Basket League.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου ξέσπασε με ένα επιμέρους 23-13, ενώ στο φινάλε το ματς, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων πήρε το θετικό αποτέλεσμα και μαζί το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο νεοαποκτηθέντας Τζόρνταν Γουόκερ με 21 πόντους, έχοντας τις πολύτιμες βοήθειες των Κένι Γουίλιαμς με 17, Γουές Ιγούντου με 15 και Μιχάλη Λούντζη με 14 πόντους. Από την άλλη πλευρά, ο Κάμερον Ρέινολντς σταμάτησε στους 28 πόντους, ενώ ο Κίριλ Λάντζεβαϊν είχε 10.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 46-40, 59-63, 80-84